Leczenie zaćmy.

Choroba zwana zaćmą wiąże się z nieodwracalnymi zmianami w soczewce oka. W wyniku złożonych reakcji biochemicznych zachodzących w oku traci ona swoją przezroczystość i zaczyna mętnieć. Zmętnienie soczewki może być pełne lub częściowe.Tkanka soczewki nie ma nerwów i naczyń krwionośnych, więc nie ma w niej procesu zapalnego. Ale zmiany o charakterze dystroficznym są możliwe, a jedna z nich nazywa się zaćmą.

Co to jest zaćma – jakie są jej przyczyny?

Soczewka jest naturalnie dwuwypukłą soczewką oka. Jej zadaniem jest transmitowanie i załamanie promieni świetlnych w taki sposób, aby uzyskać wyraźny obraz na siatkówce. Wraz ze zmętnieniem soczewki zmniejsza się jej zdolność transmisji tzn. zmniejsza się intensywność przenikania promieni świetlnych do oka, przez co pogarsza się widzenie (jego ostrość maleje aż do całkowitej utraty). Czas i szybkość rozwoju choroby zależy od wielu czynników (dziedziczność, wiek, alkohol, promieniowanie radioaktywne lub ultrafioletowe, palenie tytoniu, niektóre choroby, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy itp.). Dość często, zgodnie z niektórymi objawami zaćmy, na wczesnym etapie osoba nie może samodzielnie ustalić, że zaczęła rozwijać się zaćma.

Grupy ryzyka, u których może rozwinąć się zaćma:

  • U osób starszych – zaćma związana z wiekiem (90% wszystkich przypadków zaćmy)
  • U osób po urazach – pourazowa zaćma (4%)
  • Po ekspozycji na promieniowanie – zaćma radiacyjna (3%)
  • U noworodków – wrodzona zaćma (3%).

Zaćma objawy

Symptomy choroby powodują, że człowiek zaczyna widzieć wszystko jak we mgle. Doznania są podobne, na przykład do tych, gdy patrzy się przez zamglone szkło lub przez wodę spadającą z góry. Mogą to być pierwsze objawy zaćmy. W przyszłości rozwijają się i dołączają do nich inne objawy zaćmy, wśród których można wyróżnić:

  • Zmniejszenie kontrastu lub pojawienie się rozmycia obrazu
  • Podwójne obiekty i obrazy
  • Uczucie migotania przed oczami plam
  • Rozpraszanie światła (pojawienie się aureoli wokół źródła światła)
  • Pogorszenie postrzegania kolorów
  • Światłoczułość
  • Pojawienie się błysków lub odblasków, szczególnie w ciemności
  • Trudności w pracy z małymi częściami (na przykład haftem, szyciem)
  • Spadek ostrości wzroku, którego nie można skorygować.

Ostatni objaw jest bardzo charakterystyczny dla zaćmy. W takim przypadku mogą wystąpić takie zmiany w załamaniu światła, jak pojawienie się lub nasilenie krótkowzroczności, gdy poprawi się widzenie w pobliżu, a na odległość się pogorszy. Często zdarza się to u osób starszych: ich wzrok znacznie się poprawia (jak myślą na początku) i zaczynają czytać bez okularów. Ale jest to zwodnicze zjawisko: po krótkim czasie widzenie znów zaczyna się pogarszać.

Zaćma objawy ma uzależnione od miejsca rozpoczęcia zmętnienia soczewki. Jeśli zaćma zaczyna rozwijać się na jej obrzeżach, osoba może nie odczuwać żadnych zmian. Choroba jest wykrywana przypadkowo podczas profilaktycznego badania lekarskiego. Wraz z rozwojem zmętnień w środkowej części soczewki krótkowzroczność może pojawić się lub nasilić. Obiekty nie są wyraźnie widoczne, mają rozmyte kontury, obraz może się podwoić. Źrenica, która zwykle wygląda na czarną, z zaawansowaną zaćmą, może nabrać białawego, szarawego lub żółtawego odcienia. Proces zmętnienia soczewki jest nieodwracalny.

Zaćma wtórna

Zaćma wtórna to zmętnienie torebki tylnej soczewki, które może pojawić się kilka miesięcy lub lat po operacji zaćmy. To zmętnienie utrudnia przepływ światła do siatkówki i prowadzi do częściowej utraty wzroku. Do 20% pacjentów poddawanych operacji zaćmy może cierpieć na to zaburzenie. Zaćma wtórna występuje, gdy dochodzi do proliferacji komórek nabłonkowych torebki soczewki. Nie można ustalić, czy u pacjenta wystąpi zaćma wtórna po usunięciu zaćmy. Rozwija się głównie u młodszych pacjentów, którzy przeszli operację zaćmy. Tak, więc, jeśli zauważy się problemy ze wzrokiem po operacji usunięcia zaćmy, trzeba skontaktować się z okulistą w celu przeprowadzenia badania okulistycznego.

Objawy zaćmy wtórnej i jej leczenie

  • Zmniejszona ostrość widzenia, która zakłóca widzenie z bliska i daleka i może pojawić się w jednym lub obu oczach.
  • Zmniejszone postrzeganie kolorów.
  • Niewyraźne lub rozmyte widzenie.

Leczenie, które zwykle zaleca się po wystąpieniu zaćmy wtórnej, polega na wykonaniu kapsulotomii. W przypadku tego zabiegu wykonywane jest nacięcie tylnej torebki za pomocą lasera YAG. Okulista używa kropli, aby rozszerzyć źrenicę oka, a następnie wykonuje nacięcie za pomocą lasera. Okulista ustawia laser z tyłu torebki, aby wyciąć niewielki obszar i usunąć część komórek, umożliwiając skierowane światła bezpośrednio na siatkówkę. Laser jest bezpieczny dla struktur oka, precyzyjnie skupia się i działa tylko na określone obszary i nie uszkadza soczewki.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i stosowanie metod chirurgicznych. Krople do oczu pomagają poprawić procesy metaboliczne w soczewce i tkankach oka otaczających tę naturalną soczewkę ludzkiego układu wzrokowego, dzięki czemu proces rozwoju zaćmy może się zatrzymać. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że współczesna medycyna nie ma leku, który mógłby rozwiązać problem zaćmy i uzyskać dobry wzrok bez operacji.

Operacja zaćmy

Istotą operacji zaćmy jest zastąpienie zmętnionej naturalnej soczewki ludzkiego oka sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Operacja zajmuje tylko około 15-20 minut i jest z reguły dość łatwo tolerowana. Lokalne znieczulenie stosowane podczas interwencji eliminuje niepotrzebne obciążenie układu sercowo-naczyniowego a wysokie bezpieczeństwo zabiegu pozwala na operację pacjentów w każdym wieku. Okres rehabilitacji po operacji zaćmy jest krótki i wiąże się z minimalnymi ograniczeniami.

Nowoczesne sztuczne soczewki mają żółty filtr, który chroni siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Z reguły ich konstrukcja ma asferyczny element, który pozwala uzyskać wysokiej, jakości, wyraźny i kontrastowy obraz zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Konstrukcja wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych zapewnia kilka ognisk optycznych, które pozwalają uzyskać maksymalną ostrość widzenia zarówno na odległych, jak i bliskich odległościach, co daje osobie możliwość całkowitego pozbycia się okularów.

Po operacji zaćmy

Leczenie chirurgiczne zaćmy jest bezbolesne, a nowe technologie sprawiły, że jest mniej traumatyczne i bezpieczne. Przywrócenie ostrości wzroku i przejrzystości w ogóle następuje prawie natychmiast po operacji zaćmy. Okulista zaleca specjalne krople, których działanie ma na celu utrwalenie wyników uzyskanych w leczeniu zaćmy. Trzeba pamiętać, że, dyskomfort, łagodne niewyraźne widzenie i inne drobne objawy mogą utrzymywać się 1-2 dni po zabiegu. W tym czasie struktury oczu są odnawiane, zapalenie, obrzęk znika, widzenie się oczyszcza, a dyskomfort znika. Usunięcie zaćmy poprawia, jakość życia. Aby jednak korekcja wzroku po operacji była jak najlepsza dla konkretnego pacjenta, ważne jest, aby okres rehabilitacji traktować odpowiedzialnie i ściśle przestrzegać zaleceń okulisty.

Gdzie poddać się operacji zaćmy?

W Polsce można poddać się operacji zaćmy, jednak trzeba najpierw czekać w długich kolejkach do okulistów, następnie do wykonania badań a jeszcze dłużej na swoją kolej do poddania się zabiegowi. Wiele osób szuka rozwiązania tego problemu i decyduje się leczenia zaćmy zagranicą, gdzie są krótkie kolejki i co istotne obowiązuje refundacja z NFZ. Szczegóły możesz sprawdzić na https://leczsiezagranica.pl/. Korzystając z leczenia zaćmy w krajach Unii Europejskiej każdy pacjent otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. Nowoczesne kliniki i wysokiej, jakości wszczepiane soczewki dostępne w przystępnych cenach powoduje, że ludzie coraz częściej decydują się operacje zaćmy zagranicą.