Lampy najazdowe – co trzeba o nich wiedzieć, aby właściwie dobrać?

Lampy najazdowe – co trzeba o nich wiedzieć, aby właściwie dobrać?

Lampy najazdowe to doskonały sposób na oświetlenie podjazdu do garażu, ale i ścieżek prowadzących do domu, ogrodu czy basenu. Spełniają nie tylko funkcje praktyczne, lecz również estetyczne. Dzięki nim można uzyskać wyjątkową atmosferę przydomowej przestrzeni, a kierowcom ułatwić parkowanie w garażu. Co trzeba wiedzieć o tym typie oświetlenia zewnętrznego, aby właściwie dobrać poszczególne komponenty?

Lampy o szerokich możliwościach zastosowania

Lampy najazdowe stosowane są przede wszystkim w podjeździe do garażu. Również dobrze nadają się jednak do oświetlenia poszczególnych ścieżek ogrodowych, tych prowadzących do basenu, drzwi wejściowych, stawu czy miejsca przeznaczonego na relaks.

Oświetlenie określane także mianem lamp gruntowych, dogruntowych bądź wpuszczanych montowane jest w podłożu. Może ono przyjmować różne kształty i konstrukcje, dzięki czemu łatwo je wkomponować również w stylistykę przestrzeni wokół domu. Ciekawe propozycje lamp najazdowych można znaleźć np. na stronie https://lightplus.pl/.

Taki sposób oświetlania drogi do garażu oraz innych ścieżek wokół domu jest niezwykle praktyczny. Z jednej strony światło tworzy fajną atmosferę przestrzeni zewnętrznej, z drugiej zaś pozwala na bezpieczne i komfortowe poruszanie się wszystkich domowników i ich gości, a także gwarantuje bezproblemowy wjazd do garażu, nawet w porze nocnej.

Oszczędne oświetlenie zewnętrzne

W lampach najazdowych najczęściej stosuje się LED-owe źródła światła. Dzięki temu oświetlenie to może pozostawać włączone przez długi czas, bez znaczącego wpływu na rachunki za energię elektryczną. LED-y są przy tym bardzo trwałe, a także emitują przyjemne dla oczu światło, którego barwę można dobrać indywidualnie do własnych potrzeb i oczekiwań.

Najważniejsze parametry

Instalując oświetlenie na podjeździe bądź pozostałych ścieżkach wytyczonych wokół domu, należy pamiętać o tym, że cała konstrukcja będzie narażona na duży nacisk, głównie pod wpływem jazdy samochodu. Lampy najazdowe muszą być zatem odporne na nacisk oraz uszkodzenia mechaniczne.

Zaleca się stosowanie produktów o wysokim parametrze IP, co najmniej IP67. Jest to parametr informujący od wodoszczelności i odporności na wnikanie zanieczyszczeń, w tym pyłów. Zazwyczaj oświetlenie tego typu jest w stanie poradzić sobie z zalaniem wodą – przez czas około 15 minut, będąc na głębokości do 1 m.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oświetlenie zewnętrzne wymaga zaplanowania, w jaki sposób i gdzie zostaną umieszczone wszystkie elementy należące do instalacji elektrycznej. Z tego względu o oświetleniu najazdowym dobrze jest pomyśleć na etapie projektowania przestrzeni zewnętrznej. Późniejszy montaż czy zmiany są możliwe do wykonania, ale to zadanie czasochłonne, trudne i zdecydowanie bardziej kosztowne.

Postaw na lampy najazdowe, które przestrzeń zewnętrzną, w tym okolice garażu, uczynią bardziej funkcjonalnymi w codziennym użytkowaniu, a do tego staną się ozdobą całej posesji.