Piekarnik elektryczny nie musi być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Teraz w sprzedaży znajduje się wiele modeli energooszczędnych, z którymi przygotowywanie wyśmienitych posiłków wcale nie jest drogie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie energooszczędnego piekarnika?
Od początku 2015 roku producenci mają obowiązek umieszczania na piekarnikach elektrycznych etykiet energetycznych. Wymóg ten wprowadziła unijna dyrektywa 65/2014, która obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich należących do Unii Europejskiej. Etykiety energetyczne dotyczą zarówno piekarników do zabudowy, jak i tych wbudowanych w kuchenkach.
Na etykiecie energetycznej znajdują się informacje takie, jak:
- nazwa producenta czy dostawcy albo znak towarowy
- określenie modelu piekarnika elektrycznego
- skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D oraz klasa efektywności energetycznej w formie strzałki
- pojemność użytkowa piekarnika w litrach
- zużycie energii przez piekarnik podane w megajulach/cykl (MJ/cykl) na jeden cykl upieczenia w trybie tradycyjnym i z termoobiegiem (wentylatorem), jeżeli piekarnik posiada taką funkcję
Jeżeli wobec tego chcesz kupić energooszczędny piekarnik, w takim przypadku należy wybrać takie urządzenie, które będzie miało jak najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++ lub też jak najbliższą tej klasie, a także będzie zużywało jak najmniejszą ilość energii.
Dzięki jednolitemu określeniu klasy energetycznej i zużycia energii można również bardzo łatwo porównać kilka modeli piekarników przed zakupem – ten, który będzie zużywał jej mniej, będzie również bardziej oszczędny, a tym samym korzystanie z niego nie będzie związane z wysokimi wydatkami.
Warto również pamiętać o tym, że zużycie energii przez piekarnik w dużej mierze zależy również od tego, jak jest on wykorzystywany. Aby nie było ono zbyt wysokie, nie należy nagrzewać piekarnika przez długi czas, by nie stał pusty Również nie powinno się zbyt często otwierać jego drzwiczek. Można zatem na 5-10 minut przed zakończeniem pieczenia wyłączyć urządzenie, które utrzyma pożądaną temperaturę wewnątrz, ale nie będzie już pobierało prądu.