
Ceny samochodów w Polsce kształtują się na dwóch poziomach: albo bardzo drogie i z salonu, albo bardzo tanie i z podwórka na wsi. Czy możliwe jest zakupienie auta kilkuletniego, serwisowanego w ASO za niskie pieniądze? Tak, jeśli będą to samochody poleasingowe, które trafiają co pewien czas na rynek motoryzacyjny.
Idea leasingu samochodów
Firmy częstokrotnie decydują się na leasing samochodów, ponieważ dzięki temu mogą stworzyć własną flotę pojazdów za przystępne warunki finansowe. Banki zakupują na swój koszt samochód, a następnie przekazują go w posiadanie firmie. Ta natomiast spłaca go comiesięcznymi ratami z doliczeniem odsetek.
Firma pod koniec trwania umowy może zdecydować się na wykupienie auta, lecz równie dobrze może od tego odstąpić. W tym drugim przypadku samochód trafia na sprzedaż. To okazja do zakupienia dobrego auta.
Zalety samochodów poleasingowych
Samochody brane w leasing nieomal zawsze muszą posiadać pełną kartę przeglądów w autoryzowanym punkcie reperacji samochodów danej marki aut. Oznacza to, że każde z nich było przez okres trwania umowy regularnie sprawdzane w ASO pod kątem uszkodzeń. I chociaż nie można powiedzieć, że ASO to pełna gwarancja, nie oznacza to zarazem, że samochodu poleasingowe jeżdżą na nieoryginalnych częściach czy druciarskich rozwiązaniach.
Wady samochodów leasingowanych
Czy zatem auto naprawiane w autoryzowanym serwisie i regularnie serwisowane to gwarancja dobrego stanu? Niekoniecznie.
Samochody poleasingowe służyły wcześniej jako pojazdy służbowe. Oznacza to, że pracownicy bez większych skrupułów katowali je na naszych polskich drogach. Setki tysięcy kilometrów nabite na licznik w przeciągu kilku lat to nic dziwnego, podobnie zresztą jak uszkodzone zawieszenie czy zapchane filtry paliwa i cząsteczek stałych.
Niemniej, jeśli dobrze znamy się na motoryzacji, zakup auta poleasingowego to często okazja do zakupienia dobrego samochodu, które pozwoli nam na jazdę jeszcze przez wiele lat.