Kto się boi zakupów internetowych?

Zakupy przez Internet z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Początki tego rynku w Polsce były bardzo trudne. Nasi konsumenci co prawda widzieli bardziej rozwinięte społeczeństwa, na przykład amerykańskie, które masowo robiły w tych czasach zakupy w sieci jednak oni sami byli początkowo bardzo niechętni tej formie robienia zakupów.

Niezliczone korzyści

Na początku największymi barierami były: ograniczony dostęp do Internetu oraz nieznajomość działania takich zakupów. Z czasem jednak, za przykładem rodziny i znajomych coraz więcej osób zaczęło kupować w sieci. Jest to wygodne, szybkie i tanie. Jeśli szukamy w internecie nawet najbardziej specjalistycznego sprzętu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „szlifierki Makita”, czy „zmywarki Bosch”, a naszym oczom ukaże się cała lista wyników w różnych sklepach internetowych i portalach aukcyjnych. Możemy porównywać ceny i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Wielu sceptyków

Ciągle jednak nie brakuje także przeciwników zakupów w sieci. Unikają tego przede wszystkim osoby starsze, które słabo obsługują komputer i niezbyt pewnie poruszają się w sieci. Z przyczyn oczywistych z takich zakupów nie korzystają także osoby, które nie mają rachunku bankowego. Wreszcie sceptykami są osoby, które co prawda spróbowały już takich zakupów jednak zostały oszukane albo miały problem ze zwrotem towaru. Jest także bardzo duża grupa konsumentów, którzy w sieci kupują tylko nieliczne towary, a pozostałych pod żadnym pozorem nie kupią. Przykładowo wiele osób nie kupuje w sieci odzieży, bielizny, obuwia, gdyż chcą te rzeczy koniecznie przymierzyć. Jest także wielu przeciwników kupowania leków w internetowych aptekach.