Kto może dostać dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych?

Program Mieszkanie dla Młodych powoli dobiega ku końcowi. W związku z tym zainteresowanie dopłatami, które można otrzymać w jego ramach, jest obecnie bardzo duże. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk pieniędzy przy kupnie nieruchomości?

Banki przestały już przyjmować wnioski o kredyty z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok – tym razem jeszcze szybciej niż w zeszłym roku. W związku z tym ci, którzy nie zdążyli, mają jeszcze ostatnią szansę w roku 2018. Warto się spieszyć, by planuje się złożyć wniosek z wyprzedzeniem. Na przyszły rok pula podzielona jest na połowę, a mianowicie jedna z nich dostępna jest dla wniosków składanych z wyprzedzeniem w tym roku, druga będzie uruchomiona na początku przyszłego roku.

Dla kogo program Mieszkanie dla Młodych?

Adresaci tego rządowego programu do osoby do 35. roku życia, które chciałyby kupić mieszkanie na kredyt. Są to zarówno małżeństwa, jak i single. Jednocześnie, aby skorzystać z programu, nie można być właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkania czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu. Warunki te nie mają zastosowania wtedy, gdy posiada się co najmniej 3 dzieci.

Dopłata tylko z kredytem

Warto pamiętać o tym, że program skierowany jest tylko do kredytobiorców. Należy wziąć kredyt na minimum 50 procent wartości nieruchomości na czas co najmniej 15 lat w banku uczestniczącym w programie.

Jaką dopłatę można dostać?

Wysokość dopłaty wynosi od 10 do 30 procent wartości odtworzeniowej dla mieszkania w danej gminie. Im większa liczba dzieci, tym większa dopłata – na najwyższą sumę mogą liczyć rodzice co najmniej 3 dzieci.

Na co można przeznaczyć kredyt z dopłatą?

Generalnie najczęściej kupowane są nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie i innych miejscowościach w kraju, ale dopłata jest dostępna też dla lokali z rynku wtórnego. Można też sfinansować budowę domu. Należy pamiętać o tym, że powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może być większa niż 75 metrów kwadratowych, a dla domu 100 metrów kwadratowych. Gdy ma się minimum 3 dzieci, limity powierzchni zwiększane są o 10 metrów kwadratowych.