Kredyt rolniczy – 5 sytuacji, w których warto go zaciągnąć

Czasami osoba prowadząca gospodarstwo rolne może być zmuszona, by zaciągnąć kredyt rolniczy. Oczywiście zobowiązanie finansowe zawsze jest kwestią stresującą, są jednak sytuacje, w których realnie może być to jedyny sposób, który pozwoli Ci na zachowanie płynności finansowej. W jakich więc sytuacjach pożyczka będzie w pełni usprawiedliwiona?

Kredyt rolniczy na modernizację gospodarstwa

Oczywiście pierwszym, co przychodzi na myśl, jeżeli chodzi o kredyt rolniczy, jest modernizacja gospodarstwa. Przede wszystkim dotyczy ona np. zakupu nowych maszyn, których wartość – także w przypadku jednej maszyny – może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!

Zakup nowego osprzętowania warto rozważyć przede wszystkim wówczas, gdy dotychczasowe przestaje spełniać swoje zadania. Jeśli w wyniku upływu czasu jego eksploatacja staje się nieopłacalna i zbyt kosztowna – np. w wyniku częstych awarii i wysokiego współczynnika spalania paliwa – być może już czas na inwestycję w sprzęt nowszej generacji.

Powiększenie gospodarstwa

Zawsze, jeżeli gospodarstwo dobrze prosperuje, pojawia się chęć jego powiększenia – szczególnie wówczas, gdy istnieje możliwość nabycia sąsiedniego gruntu. Jeżeli staniesz przed taką możliwością, a nie będziesz w stanie dokonać zakupu za gotówkę, warto w takiej w takiej sytuacji rozważyć zaciągnięcie pożyczki.

Dobrze jednak zastanów się, czy warto ryzykować poszerzeniem gospodarstwa w momencie, gdy np. ostatnie sezony były mało urodzajne, a kredyt rolniczy mógłby być zbyt trudny do spłaty. Może wówczas lepiej pomyśleć nad pożyczką, która przede wszystkim służyłaby rozwiązaniu bieżących kłopotów?

Bieżąca działalność Twojego gospodarstwa

Bywa, że np. po kiepskim sezonie problemem staje się finansowanie gospodarstwa w sezonie bieżącym. Niestety: wymaga ono dużych środków na takie elementarne zasoby, jak np. paliwo. Jeżeli znalazłeś się w takim położeniu, jedyną drogą ratunku może być właśnie kredyt rolniczy. Zaciągnięcie go jest w takiej sytuacji decyzją dobrą, której nie musisz usprawiedliwiać.

Kredyt jako środki współfinansujące inwestycję

Kredyt może być również potrzebny w sytuacji, gdy będziesz starał się o dofinansowanie do działalności np. ze środków unijnych. Dlaczego? Bowiem często, aby takie dofinansowanie otrzymać, sam będziesz musiał wyłożyć pewną część gotówki na zrealizowanie danego projektu – tj. chociażby na modernizację gospodarstwa.

Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak, bowiem Ty dołożysz do całej inwestycji tylko niewielki odsetek wszystkich środków. Nawet, gdybyś miał zaciągnąć kredyt, zdecydowanie Ci się to opłaci, zyskasz bowiem wielokrotnie większe dofinansowanie.

Inwestycja w nowe rozwiązania

A może chcesz nieco odmienić profil swojej działalności i potrzebujesz kapitału na przekształcenie gospodarstwa, np. pod nowy rodzaj upraw? To także jest odpowiedni powód dla zaciągnięcia kredytu. Jeżeli masz perspektywę realnego, innowacyjnego rozwoju, być może powinieneś z niej skorzystać.

Pamiętaj tylko, by dobrze przekalkulować wartość takiej inwestycji. Jeżeli stwierdzisz, że jest zbyt ryzykowna, być może warto wstrzymać się z zaciąganiem pożyczki, by nie popaść w duże tarapaty. Dobrze to przemyśl!

Kredyt na wiele sytuacji

Kredyt rolniczy może być jedynym rozwiązaniem w trudnej sytuacji dla przedsiębiorcy prowadzącego gospodarstwo rolne. W określonych sytuacjach warto jednak go zaciągnąć, szczególnie jeżeli w perspektywie masz realny zysk i rozwój. Dobrze jednak to przemyśl, bowiem źle ulokowane pieniądze mogą doprowadzić do Twojej destabilizacji finansowej.