Kradzież tożsamości – dlaczego jest tak niebezpieczna dla Twoich finansów?

Mężczyzna uważnie sprawdza otrzymane wiadomości e-mail, aby nie dopuścić do kradzieży tożsamości w internecie

Kradzież tożsamości, czyli tzw. phishing to bezprawne wyłudzenie danych osobowych oraz wykorzystanie ich wbrew woli właścicieli. Oszustom nie wystarcza już wyłudzenie nazwiska, adresu zameldowania czy numeru PESEL. Od pewnego czasu chętniej sięgają oni po numery kart bankowych, dzięki którym mogą dokonywać transakcji bezgotówkowych w sieci. Co to jest kradzież tożsamości i jak się przed nią zabezpieczyć? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest kradzież tożsamości,
  • na co zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do kradzieży tożsamości,
  • gdzie i jak zgłosić kradzież tożsamości,
  • jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości.

Co może być przyczyną kradzieży danych w sieci? To m.in. niedostatecznie zabezpieczone hasło do konta bankowego, skrzynki pocztowej, a nawet zaplanowane działania pishingowców, czyli łowców danych osobowych. Dla internetowych złodziei te dane to przepustka do wyłudzenia kredytu, prowadzenia fałszywej działalności biznesowej, a nawet wystawienia mandatu na skradzione nazwisko. Właśnie z tych względów powinieneś dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości i gdzie zgłosić się w razie podejrzenia kradzieży, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca!

Co to jest kradzież tożsamości w internecie? Przykłady

Kradzież tożsamości polega na wykorzystaniu danych osobowych ofiary w celu otwarcia nowego konta bankowego, które umożliwi np. zamówienie karty kredytowej czy zawarcie umowy kredytowej. Przestępcy dopuszczają się kradzieży tożsamości również po to, by uzyskać dostęp do kont bankowych. Internetowi złodzieje mają naprawdę duże pole do popisu. Najpopularniejsze sposoby pishingu to infekowanie komputera wirusami oraz wysyłanie e-maili (a także SMS-ów) z fałszywymi linkami, które mają doprowadzić ich do wyłudzenia haseł. Ale przestępcy chętnie też obserwują obecność w sieci swoich przyszłych ofiar, zdobywając o nich najważniejsze dane, które później mogą wykorzystać np. do zakupu na raty drogiego sprzętu.

Do kradzieży tożsamości w sieci dochodzi najczęściej wtedy, gdy przestępca podaje się za kogoś innego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jeśli padniesz ofiarą takiego przestępcy, może on np. wziąć kredyt lub pożyczkę na Twoje nazwisko. Może również zaciągnąć inne zobowiązania, np. wykupić abonament w sieci komórkowej z nowym telefonem lub podrobić kartę płatniczą. Często przestępcy wykorzystują skradzione dane osobowe do prowadzenia nielegalnych działalności gospodarczych, czy tzw. prania brudnych pieniędzy.

Kradzież tożsamości – co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Cybernetyczni przestępczy bardzo chętnie wykorzystują kradzież tożsamości. Jak sprawdzić, czy jesteś ich ofiarą? To bardzo trudne, a właściwie niewykrywalne do momentu, w którym nie spostrzeżesz się, że coś faktycznie się stało. Są jednak pewne sygnały, które powinny Cię zaalarmować. Sprawdź:

  • zauważyłeś na swoim wyciągu bankowym lub w historii transakcji nieznane opłaty,
  • dostałeś rachunek lub ponaglenie do zapłaty za usługę bądź rzecz, której nie zamawiałeś,
  • dostałeś link z banku z informacją o otwarciu nowego rachunku lub karty kredytowej na Twoje nazwisko, a wiesz, że nie zakładałeś nowego konta.

W każdej z tych sytuacji powinieneś jak najszybciej zareagować.

Kradzież tożsamości, gdzie zgłosić?

Kiedy już dojdzie do wyłudzenia danych osobowych i masz pewność (albo chociaż tylko wątpliwość) że ktoś nielegalnie wykorzystał Twoje dane, niezwłocznie zgłoś ten fakt do dowolnego organu gminy. Możesz udać się na najbliższy komisariat policji albo po prostu do urzędu miasta. Możesz też zalogować się na swój profil zaufany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego i tam zastrzec swoje dane osobowe.

Bez względu też na to, czy skradziono Ci jedynie dane osobowe czy numer karty bankowej, powinieneś również pomyśleć o jej zastrzeżeniu. Zastrzeganie karty bankomatowej to nic innego jak trwała blokada środka płatności. W tym celu skorzystaj z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl dostępnym obecnie w dwóch wersjach językowych – polskim i ukraińskim. Zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828. Automat przekieruje Cię do konsultanta Twojego banku, a tam bezpiecznie już zastrzeżesz kartę i powiadomisz bank o wyłudzeniu danych osobowych.

Kradzież tożsamości – jak się chronić?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać kradzieży niż ponosić później przykre jej skutki. Dlatego w sieci zawsze bądź rozważny. Zabezpieczaj swój komputer programami antywirusowymi. Nigdy też nie podawaj pochopnie swoich danych osobom trzecim. Strzeż się podejrzanych sytuacji – nie podawaj żadnych danych telemarketerowi. Jeśli nie byłeś umówiony na rozmowę z konsultantem z sieci telefonicznej, banku czy innej instytucji, bądź czujny. Pilnuj swoich haseł i zmieniaj je regularnie. Nigdy nie zapisuj ich na dysku komputera ani w pamięci podręcznej przeglądarki czy telefonu. Nie korzystaj też z tzw. nieszyfrowanych stron internetowych. Jeśli adres strony nie posiada prefiksu „https//”, nie pozostawiaj tam żadnych danych. Rób zakupy wyłącznie w bezpiecznych i sprawdzonych sklepach internetowych. Nie otwieraj e-maili od nieznanego nadawcy, a już z całą pewnością nie klikaj w linki, które chociaż trochę wzbudzają podejrzenia. Zawsze pamiętaj o wylogowaniu z aplikacji bankowej, poczty elektronicznej czy innych ważnych miejsc.