Koszty zakupu domku na działkę – jak wybierać?

domek na działke
domek na działke

Zakup domku na działkę nie jest zadaniem prostym. Co więcej, w gąszczu dobrych rad od znajomych fachowców, legend i uprzedzeń można zagubić sens tego, czego oczekujemy od takiej konstrukcji. Warto zatem na spokojnie przeanalizować to, co jest istotą posiadania własnego domku na działce i zderzyć te faktu z własnymi oczekiwaniami.

Domki drewniane na działce. Tanie nie znaczy dobrze.

Kupując swój mały domek na działkę trzeba mieć świadomość, że nie można ulec złudzeniu, które często jest pokazywane w różnego rodzaju reklamach, że tanio też może być dobrze. Jest to jeden z tych przypadków, kiedy cena będzie proporcjonalna do jakości, a ta będzie nie tylko gwarantem satysfakcji ale również bezpieczeństwa i spokoju właściciela. Szczególnie zaś należy uważać na te spośród ofert domków ogrodowych, które dotyczą już używanych konstrukcji pochodzących z likwidowanych ogrodów działkowych.

Zakup takiego domku może pierwotnie wydawać się stosunkowo tani, jednak jest to loteria, w której cena może znacząco przerastać wartość samej konstrukcji. Domki już używane, które następnie są sprzedawane mogą bowiem być obarczone przede wszystkim wadami konstrukcyjnymi, jaki wieloma uszkodzeniami oraz pasożytami czy kornikami. Renowacja takiego domku, może być dodatkowym bardzo dużym obciążeniem finansowym. Warto zatem zwracać uwagę na to, czy nasz wymarzony domek kupujemy z zaufanego i znanego miejsca.

Drogo nie musi oznaczać dobrze.

Nie należy jednak popadać w negatywne emocje. Zakup domku nie musi być drogi będąc jednocześnie bezpiecznym. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze należy rozważyć, czy istnieje możliwość samodzielnego wykonania domku. Jeżeli takowa jest, to warto skupić swoją uwagę na pracach, materiałach i jego wykończeniu. Jeżeli jednak z uwagi na brak czasu bądź umiejętności takiej opcji nie ma, warto podliczyć koszty wynajęcie ekipy fachowców, którzy mogą taką konstrukcję postawić. Wtedy wystarczy porównać koszt budowy z kosztem zakupu gotowego domku.

Kolejnym ważnym elementem przy ustalaniu, tego jaki domek jest potrzebny to dokładnie określenie liczby osób, które mają z takiej konstrukcji korzystać. Warto też dokładnie określić, do czego ma służyć taki domek. Domki drewniane mogą być przecież małymi domkami letniskowymi, jak i swoistą narzędziownia na czas uprawy działki.