
Sprężone powietrze towarzyszy procesom przemysłowym w coraz większej liczbie zakładów, co wynika ze specyficznych właściwości tego nośnika energii. Napęd maszyn oparty o sprężone powietrze jest wydajny, ekonomiczny oraz relatywnie przyjazny środowisku. W dodatku, współcześni producenci specjalizujący się w projektowaniu i wytwarzaniu sprężarek udostępniają coraz to nowocześniejsze technologie minimalizujące energochłonność, poprawiające parametry wydajnościowe oraz komfort pracy.
Niezależne zespoły sprężarek
Szczególnym rozwiązaniem są kontenerowe stacje sprężarek, które rozwiązują szereg problemów, przed jakimi stoją zakłady przemysłowe chcące zainstalować system wytwarzania sprężonego powietrza.
Umieszczenie urządzeń wytwarzających sprężone powietrze w przystosowanym do tego kontenerze sprawia, że jest to system mobilny. Doskonale sprawdza się w sytuacji gdy:
- w hali przemysłowej występuje deficyt wolnej przestrzeni na sprężarkownię;
- istnieje konieczność zmiany lokalizacji stacji sprężarek;
- wydzielanie ciepła przez urządzenia stanowi problem dla zakładu przemysłowego;
- chcemy wyeliminować wysoki poziom hałasu generowanego przez sprężarki.
W przypadku tego rozwiązania stosuje się standardowe kontenery 20 lub 40 stopowe szeroko stosowane w transporcie – morskim, kolejowym oraz samochodowym. Oznacza to, że zmiana lokalizacji stacji sprężarki nawet w dużej odległości nie stanowi większego problemu, ponieważ do przewozu możemy wykorzystać dowolny środek transportu, a załadunek oraz rozładunek jest stosunkowo prosty ze względu na odpowiednie wyposażenie tych kontenerów (mocowania).
Wymiary kontenerów:
20 – stopowy
długość – 6056 mm
szerokość – 2438 mm
wysokość – 2870 mm
40 – stopowy
długość – 12116 mm
szerokość – 2438 mm
wysokość – 2870 mm
Funkcjonalność i elastyczność stosowania
Kontenerowe stacje sprężarek wiążą się z pełną dowolnością w zakresie rodzaju instalowanych urządzeń. W zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb, możliwe jest wykorzystanie właściwie wszystkich typów sprężarek takich, jak:
- konwencjonalne;
- z regulacją wydajności;
- bezolejowe z wtryskiem wody gwarantujące najwyższą czystość sprężonego powietrza wolnego od cząsteczek oleju;
- sprężarki wysokociśnieniowe.
Tym samym, w kontenerowych stacjach sprężarek z powodzeniem można zainstalować również inne układy wspomagające pracę tych urządzeń. Obecnie, zakłady przemysłowe mają świadomość, jak ważna jest czystość sprężonego powietrza, dlatego w systemach sprężania powietrza warto stosować wielostopniowe układy filtracji oraz uzdatniania. Jako uzupełnienie systemu sprężania stosuje się również osuszacze chłodnicze oraz adsorpcyjne, dbające o to, aby w powietrzu wilgoć była na odpowiednio niskim poziomie. Wymienione elementy są niezbędne do zachowania wysokiej jakości sprężonego powietrza.
Kontenerowe stacje sprężarek – standardowe wyposażenie
Wraz z zakupem mobilnego zespołu sprężarek otrzymujemy także szereg elementów, które dostępne są w standardzie, zaliczamy do nich:
- malowanie zgodne z RAL – ustandaryzowaną paletą kolorów stosowanych w malowaniu proszkowym,
- podwójne drzwi zapewniające wygodny dostęp do stacji sprężarek,
- aluminiową podłogę,
- izolację termiczną chroniącą urządzenia przed szkodliwym oddziaływaniem temperatury powietrza,
- układ ogrzewania o mocy 2x 3 kW,
- automatyczną wentylację,
- okablowanie oraz orurowanie wraz z filtrami i reduktorem ciśnienia,
- oświetlenie,
- uchwyty transportowe,
- system gospodarki kondensatem.
Odseparowanie zespołu sprężarek od pozostałej przestrzeni hali przemysłowej niesie za sobą szereg wymiernych korzyści, na czele z gwałtownym obniżeniem poziomu hałasu oraz emisji ciepła, co pozytywnie wpływa na komfort pracy personelu.
Kontenerowa stacja sprężarek to doskonałe rozwiązanie w przypadku przedsięwzięć tymczasowych np. budowy. Na placu praktycznie niemożliwe jest zainstalowanie sprężarek, a ponadto taka inwestycja kończy się z reguły w przeciągu kilku miesięcy, maksymalnie lat. W takiej sytuacji, przenośna kontenerowa stacja sprężarek, z ekonomicznego punktu widzenia, jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Więcej informacji: Almig – sprężarki tłokowe