Łazienkę przeważnie urządza się na kilka lub kilkanaście lat. Dlatego tak istotne jest właściwe jej zaprojektowanie – by była zarówno funkcjonalna, jak i wygodna oraz estetycznie urządzona. Podczas wyboru kolorystyki łazienki, warto wiedzieć, jakie są obowiązujące trendy oraz jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów, aby zastosowane barwy nie wprowadziły zamieszanie w tym miejscu.
Jakie znaczenie mają barwy w projektowaniu wnętrz?
Naukowo udowodniono, iż kolory mają wpływ na nas w pewien sposób. Warto więc poznać mowę barw, aby w trakcie urządzania wnętrza zestawić ze sobą właściwe kolory – zgodnie z przeznaczeniem miejsca, jak i usposobieniem. Wybór koloru łazienki to kwestia szczególnie ważna. Miejsce to z jednej strony ma działać kojąco i sprzyjać relaksacji (szczególnie w trakcie wieczornego odprężania), z drugiej natomiast ma pobudzać do działania (przeważnie w godzinach porannych).
Wielkość łazienki a kolor
Bez względu na to, jaki kolor zostanie zastosowany w łazience, należy pamiętać o głównej zasadzie – jasny powiększa, ciemny pomniejsza. Posiadając łazienkę niewielkich gabarytów bez okna, lepiej zdecydować się na jaśniejsze odzienie ulubionego koloru, ciemniejsze mogą być dodatki – np. dywaniki łazienkowe. I na odwrót – gdy łazienka jest przestronna i dobrze oświetlona (szczególnie światłem naturalnym), można pokusić się o ciemne barwy z jasnymi dodatkami – dekorami, armaturą, meblami. W dużej łazience lepiej będą prezentować się kontrastowe zestawiania, a nawet wzory geometryczne.
Dywaniki łazienkowe i inne – akcesoria, które nadają charakteru łazience
Decydując się na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązanie, takie jak zastosowanie stonowanej barwy, można ożywić je różnymi dodatkami, takimi jak: meble, dywaniki łazienkowe, świeczniki, tapety oraz ręczniki. Gdy kolor łazienki po jakimś czasie przestanie być już atrakcyjny, łatwo i stosunkowo tanio będzie ją zastąpić inną, wymieniając właśnie akcesorium. Taki zabieg umożliwi szybką i prostą odmianę wnętrza, tchnięcie w dotychczasowe wnętrze powiew nowoczesności i świeżości, poeksperymentowanie z zestawieniami kolorystycznymi, bez konieczności czasochłonnego i drogiego remontu.
Indywidualne gusta
Urządzając łazienkę na kilka bądź kilkanaście następnych lat, zaleca się wziąć pod uwagę zarówno mowę kolorów, aktualną modę, jak i własne upodobania. Cóż z tego, że łazienka zostanie zaprojektowana zgodnie z najnowocześniejszymi trendami, jeśli za 2 lata moda się zmieni, a łazienka pozostanie wciąż taka sama – a niekoniecznie będzie ona w guście domowników. Najważniejsze jest więc, aby zastosowany kolor był zgodny z naszym gustem i usposobieniem.
Biel kolorem wielu łazienek
Biały to najczęściej spotykany kolor w łazience, choćby ze względu na ceramikę. Chociaż producenci od kilku lat mają w swojej ofercie wyposażenie łazienki również w innych barwach, to większą część rynku nadal stanowią białe modele. Jest kolorem uniwersalnym, który daje wrażenie higieny i czystości. Biały optycznie poszerza i powiększa pomieszczenie, uwypukla inne kolory, jednak w dużych ilościach może dawać wrażenie nieprzyjemnego zimna, a nawet przytłoczyć. To kolor ponadczasowy, który opiera się wszelkim modom. Stosując biel w łazience, zaleca się ożywić ją dodatkami lub dekorami np. w kolorze brązowym, czarnym czy czerwony.
A jak wygląda łazienka w kolorze czarnym?
Czarny kolor w łazience stosowany jest przeważnie w dodatkach, ponieważ zbyt dużo czerni działa przygnębiająco oraz pomniejsza pomieszczenie. Inaczej ma się sprawa z jaśniejszymi od niego odcieniami – szarością i grafitem. Mogą one stanowić przeważające kolory w łazience, które po uzupełnieniu przez kontrastowe barwy – zieleń, czerwień, pomarańcz – dają niezwykle nowoczesny, udany efekt.