Klasyfikacja złomu

Nie każdy złom nadaje się do oddania na skup złomu, z kolei nie każdy metal ma taką samą cenę na skupie. Złom, jak każdy inny materiał, ma własną klasyfikację, dzieli się na rodzaje i kategorie, ponieważ nie każdy materiał nadaje się do ponownego wykorzystania w ten sam sposób, a wiele metali po uprzedniej segregacji ma wyższą cenę.

Definicja złomu

Złom to wszystkie metalowe przedmioty, które można poddać recyklingowi i wykorzystać w inny sposób. Złomowanie odbywa się w piecach hutniczych, gdzie materiał jest przetapiany, a kolejno przetwarzany i używany do innych celów.

Klasyfikacja złomu

Podział na rodzaje i bardziej szczegółowe kategorie złomu został nałożony odgórnie na miejsca skupujące złom. Klasyfikacja ta służy kolejno wykorzystaniu różnego rodzaju metali do innych celów, a oparta jest na surowcu, z jakiego wykonany jest w całości lub w większości przedmiot traktowany jako złom. Poniżej przedstawiono ogólną klasyfikację złomu:

  • złom stalowy-najbardziej popularny, a zarazem najtańszy. Jego cena na skupie złomu wynosi poniżej 1 zł/kg, złom stalowy dzieli się na dwie podgrupy, a mianowicie: złom wsadowy i złom niewsadowy. Złom wsadowy to taki, którego rozmiar i skład chemiczny umożliwiają umieszczenie go w piecu hutniczym bez wcześniejszej obróbki, z kolei wymiary, skład chemiczny czy masa złomu niewsadowego uniemożliwiają umieszczenie go w piecu. Złom niewsadowy należy wcześniej pociąć lub poddać obróbce termicznej, aby proces recyklingu się rozpoczął, a materiał mógł zostać potraktowany jako wsad do pieca hutniczego.
  • złom żeliwny-pochodzi z maszyn, urządzeń produkcyjnych i domowych. Są to części z silników, stare kaloryfery, konstrukcje metalowe. Złom żeliwny dzieli się na czarny, są to m.in. silniki oraz biały, np. kaloryfery.
  • metale nieżelazne-najdroższe z przedstawionych tu złomów. Są zrobione z tzw. metali kolorowych, które mają dużo wyższą wartość. Metalami kolorowymi są m.in. aluminium, miedź, ołów, cynk oraz stopy metali.

Dlaczego warto segregować złom?

Segregacja złomu daje korzyści zarówno nam, jak i prowadzącym recykling. Dla nas złom to jedynie odpady, które możemy oddać za symboliczną opłatą do skupu, jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, może okazać się, że mają dużą wartość. Metale nieżelazne osiągają czasami cenę 50 zł/kg, w porównaniu do złomu stalowego, gdzie cena utrzymuje się na poziomie 1 zł/kg. Oddając wszystkie odpady razem, bez segregacji, możemy otrzymać nawet cenę w wysokości 50 gr/kg, a po segregacji odpadów może się okazać, że kwota, jaką otrzymamy na skupie, wzrośnie nawet dziesięciokrotnie.