
Leczenie schorzeń i wad w obrębie jamy ustnej jest często skomplikowane i wymaga precyzyjnych, właściwych działań. Z tego powodu lekarze specjalizują się zazwyczaj w jednej dziedzinie. Ortodonta to stomatolog, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem nieprawidłowości w zgryzie, a także wad szczękowo-twarzowych. Odpowiada więc zarówno za prawidłowe ustawienie zębów, jak i estetyczny uśmiech. Sprawdź, jak przebiega leczenie ortodontyczne i jakie może dać efekty.
Czym zajmuje się lekarz ortodonta?
Coraz częściej można spotkać się z określaniem ortodoncji mianem ortopedii szczękowej lub zachowawczej. Jest to spowodowane tym, że leczenie tego typu może skorygować wszelkie wady zgryzu. Dodatkowo umożliwia osiągnięcie właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Błędem jest jednak zakładanie, że leczenie ortodontyczne ma na celu tylko poprawę estetyki. Zachowanie zębów we właściwej pozycji ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowia jamy ustnej. Różne wady powodują trudności w utrzymaniu higieny. Prawidłowy zgryz chroni więc przed próchnicą, a także zmniejsza napięcie mięśni oraz stawów i ma wpływ na poprawę wymowy.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie może przebiegać z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najpopularniejszą opcją jest aparat stały, przeznaczony do codziennego noszenia. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są też aparaty ruchome, które trzeba nosić przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Zanim jednak dojdzie do założenia wybranego modelu, lekarz musi dokładnie oczyścić jamę ustną. Standardową procedurą jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego. Konieczne może okazać się także przeprowadzenie leczenia uzębienia.
W celu wykonania szczegółowych pomiarów niezbędne jest pobranie wycisku szczęki. Umożliwia on zrobienie odpowiedniego odlewu, który będzie pomocny przy wyznaczaniu miejsca zamków ortodontycznych. Sama procedura nakładania aparatu polega na przyklejeniu do każdego zęba właściwego zamka. Następnie wszystkie elementy łączy się metalowym regulowanym łukiem.
Jakie wady koryguje ortodonta?
Nowoczesne technologie, sprzęty i doświadczeni lekarze mogą obecnie naprawić wiele powszechnie występujących wad. W najlepszych gabinetach stomatologicznych dostępne są różne metody korekcji zgryzu. Klinika Piosik Stomatologia może zaoferować kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. Są to narzędzia, które w możliwie najkrótszym czasie dadzą zaskakujące, wyraźnie zauważalne efekty. Dzięki tym, a także wielu innym rozwiązaniom, możliwe jest skorygowanie nieprawidłowości takich jak:
- zgryzy otwarte i głębokie,
- tyłozgryzy i przodozgryzy,
- zgryzy krzyżowe,
- stłoczenia,
- szparowatości.
Wyzwania nie stanowią też problemy związane z zębami nadliczbowymi, brakami w uzębieniu, rozwojem szczęki czy żuchwy.
Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?
Koszt wizyty u ortodonty będzie się różnił w zależności od renomy lekarza i miejsca, w którym znajduje się klinika. Pierwsza kontrola, postawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia to koszt rzędu kilkuset złotych. Dalsze wydatki zależą od rodzaju zabiegu, jaki czeka pacjenta. Średnia cena założenia aparatu na zęby oscyluje w granicy trzech tysięcy złotych. Obejmuje to zarówno łuk dolny, jak i górny. Aparaty ceramiczne mogą kosztować znacznie więcej. Koszt leczenia jest więc dosyć wysoki, jednak eliminacja wad i poprawa komfortu jest warta takiej ceny.