Kiedy dziecko powinno rozstać się ze smoczkiem?

Gdy masz w domu noworodka, pewnie nawet o tym nie myślisz – po prostu dajesz dziecku smoczka, gdy potrzebuje się uspokoić. Z czasem jednak pojawia się pytanie – a co, jeśli moje dziecko jest już za duże na smoczek? Kiedy jest najlepszy czas na jego odstawienie?

Po co dziecku smoczek?

Niektóre dzieci nie tolerują smoczka, jednak dla innych jest on niezbędnym elementem życia – nie rozstają się z nim w czasie zabawy, spacerów, podróży samochodem, a nawet w nocy. Smoczek działa na dziecko uspokajająco, gdy jest zdenerwowane lub zmęczone poprzez zaspokajanie jego naturalnego odruchu ssania. Jest przyjacielem nie tylko dzieci, ale też rodziców, którzy dzięki niemu mogą odsapnąć od przedłużających się „koncertów” dziecka.

Kiedy odstawić smoczek?

Zdania na ten temat są podzielone – pewne jest jedynie, że najlepiej zrobić to jak najszybciej. Czasem jednak szybkie odzwyczajenie dziecka od smoczka nie jest możliwe, ponieważ nie rozumie ono potrzeby zmiany i domaga się swojego przyjaciela. Niektórzy uważają, że z tego względu najlepiej zabrać dziecku smoczek około 4-6 miesiąca życia, gdy nie będzie ono jeszcze w pełni świadome; wtedy również odruch ssania przechodzi w nawyk, który łatwiej okiełznać.

Inni twierdzą, że należy poczekać, aż dziecko samo stwierdzi, że nie potrzebuje już smoczka, lub chociaż do czasu, kiedy będzie można mu to wytłumaczyć. Dziecko może jednak przez bardzo długi czas nie rezygnować ze smoczka, ponieważ ssanie jest dla niego przyjemne i uspokajające.

Warto jednak wziąć pod uwagę zdrowotne konsekwencje używania smoczka – może on mieć wpływ na kształtowanie się zgryzu, a tym samym skutkować późniejszymi jego wadami, a także problemami z przeżuwaniem, próchnicą czy niewyraźną mową, dlatego nie należy stosować smoczków zbyt długo.

Psychologowie również są przeciwni długiemu stosowaniu tych akcesoriów. Według specjalistów optymalnie jest odstawić smoczek przed 12-18 miesiącem życia. A kiedy nie zaczynać pozbawiania dziecka smoczka? Na pewno nie wtedy, gdy jest chore, ząbkuje, jest odstawiane od piersi lub zaczyna chodzić do żłobka – dodatkowy stres utraty smoczka może źle wpłynąć na dziecko.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Na pewno nie można odstawić dziecka od smoczka nagle, z dnia na dzień. Dobra będzie metoda małych kroków, np. początkowo ograniczenie używania przez dziecka smoczka tylko w nocy. W dzień warto nie trzymać smoczka na widoku, a w sytuacjach, gdy dziecko używało swojego przyjaciela – odwracać jego uwagę, np. przytulaniem czy śpiewaniem. Gdy dziecko jest już starsze, możesz spróbować przeprowadzić z nim „transakcję” – zamienić smoczek na coś innego, np. nową zabawkę. Należy również wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie powinno już używać smoczka. Najważniejszą zasadą odstawiania smoczka jest jednak konsekwencja – nie ulegaj krzykom, płaczom czy prośbom. Jeśli ulegniesz, cały proces znacznie się wydłuży.