Katowice: co warto zobaczyć?

Katowice są miastem niedocenianym i nieco zapomnianym. Kojarzą się głównie ze Spodkiem, koncertami i gęstym od smogu powietrzem. Mało kto pomyśli o wybraniu się do Katowic w celu zwiedzenia miasta. Okazuje się jednak, że stolica konurbacji górnośląskiej kryje w sobie wiele ciekawych miejsc.

Katowice: najważniejsze informacje

Katowice to serce górnośląskiej konurbacji. Tuż obok miasta położone są inne – wystarczy przekroczyć granicę Katowic. Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska, Sosnowiec – dojazd nie powinien stanowić żadnego problemu. Do samych Katowic można dojechać zarówno pociągiem jak i PKS-em, w mieście funkcjonuje również port lotniczy (Katowice-Pyrzowice). Rozwój samego miasta rozpoczął się dość późno, bo dopiero w XIX w.; Katowice najprężniej rozwijały się jednak w okresie międzywojennym (nie uwzględniając czasów współczesnych).

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Katowicach

Każdy, kto wybierze się do Katowic, powinien zobaczyć na własne oczy architektoniczne perełki, jakie znajdują się w tym mieście. Mowa przede wszystkim o Archikatedrze Chrystusa Króla, która jest największą polską katedrą, a także o największym w kraju pomniku, czyli o Powstańcach Śląskich. Na uwagę zasługuje również wieża spadochronowa, która znajduje się w Parku Kościuszki. Jeśli chodzi o muzea i inne zabytki, nie można pod żadnym pozorem ominąć Muzeum Śląskiego – to zdecydowanie najciekawsze muzeum w tej części Polski. Wystawy zainteresują zarówno młodszych jak i starszych, a to wszystko dzięki interaktywnym rozwiązaniom i kreatywnym instalacjom. Niemal każdy, kto odwiedza Katowice, robi sobie również pamiątkowe zdjęcie na tle Spodka – czyli najbardziej charakterystycznego budynku w mieście. Podczas zwiedzania można przemieszczać się autobusem lub tramwajem, chociaż nie zawsze będzie to najwygodniejsze rozwiązanie. Czasem lepiej zdecydować się na taxi Katowice są dużym miastem i częste przesiadki mogą sprawić, że osoby odwiedzający pierwszy raz stolicę górnośląskiej konurbacji zgubią się i stracą wiele czasu na szukanie dogodnych połączeń.