Kaszel suchy – jakie są jego możliwe przyczyny?

Uporczywy kaszel suchy może oznaczać dla chorych wyjątkowo nieprzyjemne odczucia, z którymi niełatwo poradzić sobie bez zastosowania leków. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka stoi za nim przyczyna i kiedy warto udać się z tym problemem do lekarza. Co na pewno powinniśmy o nim wiedzieć?

Kaszel suchy czy mokry?

To, czy dolega nam kaszel suchy, czy może jednak mokry, budzi niekiedy sporo wątpliwości. Charakterystyczną cechą pierwszego jest to, że nie powoduje on odkrztuszania wydzieliny. Wynika z drażnienia gardła, krtani lub oskrzeli i może powodować bardzo przykre odczucia. Niekiedy wydaje się też, że trudno w jakikolwiek sposób mu przeciwdziałać – w przeciwieństwie do kaszlu mokrego. Jeżeli pomimo stosowania odpowiednich leków zmagamy się z nim przez dłuższy czas, warto zainteresować się jego faktyczną przyczyną. Kaszel suchy może bowiem wiązać się z całym szeregiem innych dolegliwości – także tych, których nie będziemy w stanie rozpoznać bez wizyty u lekarza.

Skąd bierze się kaszel suchy?

Infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych to najczęstsza przyczyna występowania suchego kaszlu – zwłaszcza na początku jej przebiegu. Wśród innych chorób, które mogą powodować kaszel suchy, wymienia się także astmę, niewydolność krążenia i nadciśnienie płucne. Przyczyną mogą być niekiedy także stosowane leki, np. w przypadku nadciśnienia tętniczego. Istnieje także cały szereg czynników zewnętrznych wywołujących kaszel suchy: alergia (zarówno na sierść zwierząt, jak i pyłki traw), klimatyzacja, dym papierosowy lub wchłonięcie ciała obcego do dróg oddechowych. Tak jak w przypadku ostatniej grupy przyczyn łatwo możemy zidentyfikować źródło problemu, tak w kwestii chorób nie zawsze jest to możliwe bez konsultacji z lekarzem. Samodzielnie nie będziemy w stanie rozpoznać zagrożenia, jakim jest na przykład związany z występowaniem nasilonego kaszlu nowotwór płuc i oskrzeli. Nie należy więc nigdy ignorować objawu, jaki stanowi kaszel suchy. Nie tylko stanowi on niezwykle nieprzyjemną dolegliwość, ale przede wszystkim może powiedzieć nam wiele o naszym stanie zdrowia.