Karta kredytowa czy debetowa? Poznaj rodzaje kart płatniczych

Rodzaje kart płatniczych

Na co dzień wiedza, czym płacimy, pozornie nie jest nam potrzebna. Co jednak, jeśli okaże się, że skradziona karta kredytowa miała limit na ponad 10 000 złotych? Nam też po plecach przeszedł nieprzyjemny dreszcz. Dlatego wyjaśniamy, jakie są rodzaje kart płatniczych i w jaki sposób jesteś obciążany kwotą podczas transakcji za pomocą każdej z nich.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie karty płatnicze są dostępne w ofercie większości banków,
  • jak rodzaj karty płatniczej wiąże się z bezpieczeństwem jej stosowania w różnych sytuacjach.

Przyszła do Ciebie pocztą karta do konta internetowego. Otwierasz kopertę, podpisujesz, nadajesz PIN, płacisz, przelewasz… Wszystko wydaje się proste do momentu próby wypożyczenia auta za granicą czy oceny zdolności kredytowej. Nagle okazuje się, że Twoja „zwykła” karta nie umożliwia Ci załatwienia wszystkich ważnych rzeczy. A co to właściwie jest, ta „zwykła” karta? Postaramy się przybliżyć Ci te zagadnienia, żebyś mógł dokonać świadomego wyboru karty płatniczej i bezpiecznie z niej korzystać.

Karty płatnicze – rodzaje

Karty płatnicze najłatwiej podzielić ze względu na sposób, w jaki obciążany jest Twój rachunek podczas zakupów.

  • Karta kredytowa – ma określony limit kredytowy, którego dopuszczalna wysokość jest uzależniana przez bank od wysokości zarobków i innych zobowiązań finansowych. Wykonasz nią płatności online i offline. Nie jest powiązana z rzeczywistym kontem, tylko z rachunkiem technicznym, na który możesz przelewać kwoty zmniejszające dług na karcie. Jeśli decydujesz się na kartę kredytową, pamiętaj, by sprawdzić, ile czasu masz na spłatę zadłużenia bez odsetek. Opóźniona płatność może skutkować naliczeniem dodatkowych opłat, a tego przecież nie chcesz. Wypłaty z bankomatu za pomocą karty kredytowej również mogą wiązać się z naliczeniem dodatkowej kwoty za wykonanie takiej operacji. Karta kredytowa często jest też warunkiem wypożyczenia samochodu za granicą lub w kraju – kaucja zablokowana na karcie kredytowej gwarantuje, że w sytuacji awarii samochodu wypożyczalnia nie ponosi znacznych strat.
  • Karta debetowa – klasyczna karta płatnicza powiązana z rachunkiem bankowym, umożliwiająca wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Zapłacisz nią w sklepie, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Stan rachunku odpowiada kwocie dostępnej na karcie – nie ma możliwości zadłużenia klasycznej karty debetowej.
  • Karta prepaid – to inaczej elektroniczna skarbonka. Przykładem karty prepaid jest bon prezentowy – jest na nim taka kwota, jaką wskazał kupujący. I choć bon jest najczęściej kartą prepaid jednokrotnego użytku, banki często udostępniają karty prepaid do wielokrotnego zasilania dowolną kwotą. Taka karta funkcjonuje pod osobnym rachunkiem technicznym. Z czym się to wiąże? Wprawdzie karta prepaid nie oferuje dodatkowych usług ani elastyczności, jednak jest niezwykle bezpieczna – w przypadku kradzieży tracisz maksymalnie tyle, ile na nią wpłaciłeś. To doskonały sposób, żeby nauczyć nastolatka zarządzania swoimi finansami – nie grozi Ci (ani Twojemu dziecku) utrata dużej sumy pieniędzy.

Zastrzeganie karty – jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Również transakcje bezgotówkowe nie są pozbawione ryzyka kradzieży. Jak w jej przypadku? Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie są procedury zastrzeżenia karty. Jeśli nie chcesz zagłębiać się w szczegóły, skorzystaj z drogi uniwersalnej dla klientów różnych banków. Jak zablokować kartę? Możesz zadzwonić pod dedykowany numer 828 828 828, pod którym zastrzeżesz karty powiązane z rachunkami w różnych bankach. Proste, prawda?

Co jeszcze możesz zrobić, by Twoje transakcje przebiegały bezpiecznie? Przykładowo:

  • Ustaw dzienny limit – funkcja dostępna głównie na karcie debetowej. Ustawiając limit, określasz maksymalną wysokość np. wypłat z bankomatu w ciągu doby. Dzięki temu nawet jeśli dojdzie do kradzieży karty płatniczej i złodziej pozna Twój PIN, nigdy nie stracisz więcej, niż przewiduje limit. A w ciągu doby z pewnością zdążysz zastrzec kartę, dzwoniąc pod numer dostępny dla klientów wszystkich banków.
  • Noś karty różnego rodzaju w osobnych miejscach – to sposób, który sprawdza się m.in. za granicą. Kiedy jesteś na urlopie, często nie zwracasz uwagi na to, co dzieje się z Twoją torbą lub kieszenią – robisz zdjęcia, podziwiasz widoki, a wtem… portfel zniknął. A wystarczy, że karty płatnicze i gotówkę rozlokujesz w różnych miejscach – kieszeniach kurtki, spodni, na szyi w specjalnym portfelu na sznurku, czy w torebce. Dzięki temu nie ryzykujesz, że w obcym kraju zostaniesz bez grosza, co z pewnością kosztowałoby Cię nie tylko pieniądze, ale też sporo nerwów.

Skoro wiesz już, jakie rodzaje kart płatniczych są dostępne na rynku, możesz wybrać kartę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Mamy nadzieję, że zastrzeganie karty nigdy nie będzie Ci potrzebne – w tym celu zawsze dbaj o bezpieczeństwo każdej z posiadanych kart płatniczych.