Jakie zmiany dla kierowców w 2016 roku?

zmiany w prawie drogowym 2016
zmiany w prawie drogowym 2016

Każdy rok przynosi aktualizację przepisów, które obejmują kierowców. Nie inaczej jest w 2016 roku. W większości będą to oczywiście działania zwiększające dotkliwość łamania przepisów drogowych, ale są też zmiany długo oczekiwane i od takiej rozpoczniemy.

Straż miejska pozbawiona fotoradarów

Zgodnie ze zmianą w Ustawie prawo o ruchu drogowym straż miejska nie może już używać fotoradarów. W praktyce nowe przepisy ograniczają działania strazników wobec kierowców do egzekwowania nieprzestrzegania zakazu ruchu oraz zakazu zatrzymywania się lub postoju. Straż miejska w ramach swoich kontroli nadal może zatrzymać kierowcę celem wylegitymowania.

Kary bardziej dotkliwe

Zaostrzeniu ulegają wszystkie sankcje związane z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz po użyciu środków odurzających. W szczególności efektem będzie utrata prawa jazdy na co najmniej 3 lata. Podobna kara grozi za ucieczkę z miejsca wypadku. Z kolei przestępstwo popełnione na drodze będzie skutkować dożywotnią utratą prawa jazdy.

Kilka wykroczeń zostało usankcjonowanych większą liczbą punktów karnych. Nie ustąpienie pierwszeństwa podczas manewru cofania skutkować będzie karą 6 punktów. Parkowanie na tak zwanej „kopercie” to już 7 punktów, a jazda wzdłuż przejścia dla pieszych to 5 punktów. Z kolej spowodowanie stłuczki na parkingu to kara w wysokości 6 punktów karnych.

Przekroczenie limitu punktów karnych (24 punkty) będzie skutkować koniecznością odbycia dodatkowego kursu. Natomiast recydywa w tym zakresie będzie oznaczać utratę prawa jazdy.

Zmianie ulegną również wysokości mandatów. Na szczególną uwagę zasługują dwie podwyżki. Wyprzedzanie na skrzyżowaniach i zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi będzie kosztować 300zł. Podobna kara zostanie nałożona za jazdę bez zapiętych pasów. To szczególnie duża podwyżka bowiem do końca 2015 roku mandat za brak pasów wynosił 100zł.

Zmiany planowane na 2017 rok

Odroczono o rok wdrożenie zmian określonych jako „okres próbny” dla świeżo upieczonych kierowców. Będzie on wynosił 2 lata. W trakcie tego okresu kierowcę obowiązywać będą dodatkowe ograniczenia prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na drodze ekspresowej i na autostradzie.

Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca nie może podjąć pracy zawodowej w charakterze kierowcy oraz prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem pojazdu.

Istotną zmianą będą również obowiązkowe szkolenia uzupełniające w trakcie okresu próbnego. Wśród nich kurs doszkalający w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (2 godziny teorii) oraz jazda na śliskiej nawierzchni (1 godzina praktyki).

Nie zapomnij o zmianach z 2015

Na koniec warto przypomnieć, iż w 2015 roku weszły w życie poważne zmiany w przepisach dotyczących przekroczeń prędkości. Karą za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym jest utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Recydywa w tym okresie wydłuża ten czas do 6 miesięcy. Trzecie przyłapanie kierowcy na wykroczeniu w trakcie tymczasowego pozbawienia prawa jazdy skutkuje całkowitym