Ból – jest subiektywnym przykrym wrażeniem zmysłowym i emocjonalnym dlatego jest nim wszystko to co w ten sposób określamy. W różny sposób i na różne, obiektywne przyczyny z nim związane reagujemy. Bez względu na wszystko chcemy się jednak szybko pozbyć bólu. Jest to możliwe również w sposób naturalny dzięki ziołom.
Zioła na ból głowy
Imbir jest pomocny przy migrenie i bólu głowy spowodowanym przejedzeniem lub nadużyciem alkoholu.
Mięta, melisa, kozłek lekarski zmniejszają napięcie mięśni, łagodzą więc ból wywołany przez stres i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Kora białej wierzby, rumianek mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego sprawdzają się przy bólach występujących podczas przeziębienia.
- Szałwia wpływa tonująco na układ hormonalny, łagodzi ból głowy towarzyszący miesiączce oraz wywołany zmianami pogody.
Zioła na ból brzucha
Mięta – napar pomaga w likwidowaniu nieżytów żołądka, jelit, a także w zwalczaniu nudności i wzdęć. Cierpisz na niestrawność zmień dietę na lżejszą. Pij więcej niegazowanej wody w ciągu dnia. Po ciężkim posiłku warto profilaktycznie wypić filiżankę herbaty miętowej.
Melisa – łagodzi ból żołądka, który pojawił się na skutek sytuacji stresowej. Pomoże dzięki działaniu rozkurczowemu. Ma właściwości antybakteryjne i wzmacnia odporność.
Kminek – zapobiega wzdęciom i wydzielaniu gazów. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i działa przeciwskurczowo.
Zioła na ból gardła
Zmniejszą objawy i przywrócą dobre samopoczucie w naturalny sposób
Szałwia lekarska – dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie.
Dziurawiec zwyczajny – działa żółciopędne, żółciotwórczo, przeciwzapalnie i dezynfekcyjnie oraz pobudza trawienie. Stosuje się na rany i do płukania gardła.
Rumianek – jest stosowany jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie przeciwalergiczne. Przeciwdziała stanom zapalnym skóry oraz w nieżycie jelit i żołądka.
Babka lancetowata – jako środek wykrztuśny i rozkurczający mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, w stanach zapalnych jamy ustnej, krtani.