Jakie właściwości powinny mieć dobre okna PCV?

Polska to jeden z największych eksporterów okien w całej Europie. Szczególnie cenione poza granicami są produkowane nad Wisłą okna PCV. Charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz znaczną wytrzymałością. Nie wymagają konserwacji, a do ich czyszczenia nie są potrzebne specjalistyczne środki.

Utrzymanie ciepła w domu

Okna plastikowe to szeroka gama produktów, charakteryzujących się odmiennymi właściwościami. Wśród nich inwestorzy bez trudu znajdą modele o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, okna PCV powinny charakteryzować się Uw co najwyżej 1,1W(m2K). W domach energooszczędnych montowane są jednak modele o znacznie lepszych parametrach termoizolacyjnych. Wielu inwestorów nie do końca zdaje sobie sprawę z różnic dzielących poszczególne okna PCV. W zamawianych przez nich projektach często ujęta jest stolarka o wyższym współczynniku Uw, ponieważ architekci nie chcą zawyżać kosztów inwestycyjnych. Niemniej jednak warto skonsultować się z przedstawicielem dobrej firmy z branży okiennej – podkreśla doradca producenta okien Hensfort. Faktycznie, takie konsultacje rozjaśnią sytuacje. Klientowi łatwiej przyjdzie podjęcie decyzji, będzie też mógł czerpać maksymalne korzyści ze swojego wyboru.

Solidne okna PCV

Okna PCV to produkty od lat udoskonalane. Postęp technologiczny i bardziej innowacyjne materiały pozwalają realizować śmielsze projekty w zakresie stolarki okiennej. Dawniej okna plastikowe postrzegane było głównie przez pryzmat swojej niskiej ceny, kupujący doceniali również ich szczelność. Wielu z nich okna PCV wstawiało w miejsce tradycyjnych ram drewnianych. A te bywały bardzo nieszczelne, przez co zmiana na nowocześniejsze tworzywa sztuczne przekłada się na poprawę warunków termicznych w pomieszczeniach. Inwestorzy mogli cieszyć się ciepłem i niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Obecnie wśród klientów wybierających okna PCV łatwo znaleźć osoby przykładające wagę także do innych kwestii. Należy do nich między innymi wytrzymałość profili plastikowych. Te obecnie dostępne na rynku są znacznie solidniejsze od produktów montowanych kilka czy kilkanaście lat wstecz. I choć do wyjątkowo dużych przeszkleń zalecane są okna aluminiowe, to coraz częściej także w nowoczesnych budynkach i wnętrzach wstawiane są profile PCV. Można uzupełnić je okleiną przypominają drewno lub aluminiową nakładką. Ta ostatnia wzmacnia konstrukcję i czyni okna PCV odporniejszymi na ciężar pakietów szybowych. Stolarki okiennej nie wymienia się często, rozsądnie zatem stawiać na solidne rozwiązania.

Sprawdź okna PCV firmy Hensfort: www.hensfort.com/okna/okna-pcv

Prostota utrzymania

Wygląd okna PCV jest niemal tak samo istotny jak jego wytrzymałość i odporność na przenikanie ciepła. Poza standardowym myciem szyb, profile drewniane wymagają dodatkowej impregnacji. Tymczasem te zrobione z plastiku wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Nowoczesne materiały lepiej znoszą ekspozycję na światło, więc użytkownicy nie muszą obawiać się żółknięcia białych ram. Coraz częściej są one zresztą zastępowane innymi barwami. Szeroka paleta kolorów pozwala jeszcze dokładniej dopasować okna PCV do aranżacji mieszkania czy biura.

Warto jednak pamiętać, że łatwiej zmienić wyposażenie niż zainwestować w nową stolarkę okienną. Jeżeli ktoś lubi częste odświeżanie wnętrz, powinien zdecydować się na neutralny odcień okna PCV. Pod względem prostoty utrzymania trudno o rozwiązanie przyjaźniejsze użytkownikowi. Uwagi może wymagać jedynie sporadyczna kontrola stanu technicznego profilu. Wszelkie usterki najlepiej usuwać na bieżąco, aby nie doprowadzić do nasilenia problemu.