Jakie są obowiązki świadka?

obowiązki świadka
obowiązki świadka

Świadkowie są osobami bardzo ważnymi, gdyż spełniają istotne funkcje podczas ceremonii ślubnej, przyjęcia weselnego, a także już w trakcie przygotowania wesela. Świadkowie ślubni są postaciami, które wykonują znaczące zadania, dlatego wybierając ich należy bardzo dobrze się zastanowić. Zanim podejmiemy decyzję należy zadać sobie podstawowe pytania i wziąć pod uwagę pewne fakty. Oto one:

Liczba druhen i świadków

Świadkowie ślubni często nazywani druhami i druhenkami są niezbędni w trakcie ślubu, niezależnie czy będzie to ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy ślub kościelny. Są pewne wymagania, których musimy się trzymać. W przypadku USC (Urząd Stanu Cywilnego) wymagana liczba świadków, to najmniej dwie osoby, a najwięcej cztery. Gdy jednak nasz ślub odbywa się w kościele, wówczas możemy zdecydować się na asystę kilku osób, z tym że pamiętać należy, iż wymagane jest, aby byli to katolicy ochrzczeni i po bierzmowaniu. Jeżeli zależy nam, aby naszymi świadkami byli znajomi lub krewni, którzy niestety nie są katolikami, wówczas możemy przeprowadzić ślub niekonkordatowy i rozbić ceremonię ślubną na cywilną i kościelną. Wówczas świadkowie niewierzący mogą pełnić swoje role w USC.

Czym zajmuje się świadek?

Kluczową informację, jaką musimy uzyskać, to decyzja danych osób, które poprosimy o świadkowanie na naszym ślubie, bowiem od nich będzie zależeć bardzo wiele i musimy poinformować ich, z czym będą musieli się borykać podczas ślubu i wesela. Przede wszystkim świadkowie powinni zdawać sobie sprawę, że będziemy spodziewać się po nich wsparcia organizacji wesela. Druhna i druh będą bowiem pełnić te role zarówno podczas ceremonii ślubnej, także na sali weselnej, jak i na długo przed zawarciem małżeństwa. Świadek ślubny powinien przygotować upominki dla dzieci, które zrobią tak zwane „szlabany”. Tymi sprawami zajmują się oczywiście świadkowie, aby Państwo Młodzi nie musieli się tym przejmować. Dodatkowo świadek odpowiedzialny jest również za ustalenie z salą weselną przywitania świeżo poślubionych oraz doprecyzować, gdzie i kiedy zespół na wesele ma towarzyszyć.

Większości osób, które podejmują się świadkowania wydaje się, że ich rola ogranicza się jedynie do podpisania dokumentów w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, jednak ich funkcja może być znacznie bardziej rozbudowana, bowiem mogą być poproszeni o przeprowadzenie modlitwy podczas ceremonii ślubnej lub podanie obrączek w odpowiednim momencie. Również na sali weselnej otrzymują pewne zadania, którymi powinni się zająć, jak chociażby dopilnowanie, by przypominać zaproszonym o Księdze Gości Weselnych itd.

Podjęcie się roli świadka weselnego jest pewnego rodzaju wyróżnieniem. Osoba, której powierzono takie zadanie powinna zdawać sobie sprawę z zaufania, jakim obdarzyła je Panna Młoda i Pan Młody. Inteligencja i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, to atrybuty, którymi powinna cechować się osoba pełniąca rolę świadka, gdy odbywa się ślub i wesele.