Żelazo jest pierwiastkiem wchodzącym w skład hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu do poszczególnych komórek organizmu. Niedobór żelaza jest przyczyną występowania anemii zwanej inaczej niedokrwistością. Osoby, które cierpią z powodu niedostatecznej ilości żelaza we krwi łatwiej i szybciej się męczą. Zadyszka pojawia się nie tylko po intensywnym wysiłku fizycznym, ale czasami jedynie po wejściu na schody. Innymi typowymi objawami anemii są: kołatanie serca, zawroty głowy, uczucie zimna, senność oraz ciągłe zmęczenie. Niedobór żelaza prowadzi również do spadku koncentracji, pogorszenia samopoczucia oraz obniżonej zdolności umysłowej. Osoby cierpiące na anemię mają niską odporność, co sprawia, że są bardziej podatne na infekcje. Niejednokrotnie ich wygląd zdradza zaburzenia. Do charakterystycznych cech należy bladość skóry, sińce pod oczami oraz gorsza kondycja włosów i paznokci. Anemicy często skarżą się na tak zwane spaczony apetyt wiążący się z chęcią zjedzenia produktów nienadających się do spożycia, na przykład ziemi czy krochmalu.
Dlaczego należy leczyć niedokrwistość?
Żelazo odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, dlatego skutki jego niedoboru są dotkliwe. Obniża się samopoczucie oraz pojawia nadmierne zmęczenie. Niedokrwistość osłabia organizm i obniża jego wydajność, dlatego ważne jest niezwłoczne reagowanie już w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów. Należy przeciwdziałać pogłębieniu się obecnego stanu. W przypadku bardzo niskiego poziomu żelaza dochodzi nawet do omdleń. Silną anemię leczy się w szpitalu i może mieć ona poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego ważna jest profilaktyka i codzienne dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki żelaza. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo dla dorosłego mężczyzny wynosi 1 mg, natomiast dla kobiety 1,4 mg. Niedobór żelaza częściej dotyka kobiety. Wynika to z faktu, iż tracą one dużo krwi w trakcie menstruacji. Dodatkowo ilość dostarczanego żelaza wraz z pokarmem powinna być większa, ponieważ jedynie 10% jest całkowicie wchłaniane przez organizm.
Jak leczyć niedobór żelaza?
Leczenie niedokrwistości opiera się na przyjmowaniu żelaza. Jest to pierwiastek trudno przyswajalny, dlatego, aby jego podaż była łatwiejsza, opracowano specjalistyczne preparaty. Zawierają one nie tylko żelazo, ale również składniki pomocnicze, które ułatwiają jego wchłanianie. Są to kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Specjalistyczne preparaty skutecznie regulują procesy krwiotwórcze. Ich stosowanie jest zalecane nie tylko osobom cierpiącym na anemię, ale również tym, którzy w największym stopniu są na nią narażone. Wśród nich znajdują się wegetarianie, weganie, kobiety zmagające się z obfitymi miesiączkami, a także osoby, które mają trudności ze wchłanianiem tego pierwiastka. Suplementy diety zostały opracowane tak, aby mogły być łatwo przyswajalne i dobrze tolerowane. Zapobiega to pojawieniu niepożądanych skutków ubocznych.