Jakie są metody leczenia skoliozy?

Skoliozę można leczyć na 3 sposoby: przez fizjoterapię, gorset i operacyjnie. Aplikowanie adekwatnej procedury leczenia skoliozy będzie uzależnione od osobistych aspektów chorego. Kuracja może trwać nawet parę lat, chociaż zdarzają się przypadki wyleczenia w czasie paru miesięcy. Nawet leczenie operacyjne zobowiązuje do obowiązkowego używania gorsetu przez kilkanaście miesięcy, do chwili zrośnięcia się usztywnionych kręgów.

Leczenie operacyjne skoliozy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych operacji ortopedycznych. Wskazane jest w tym miejscu podkreślenie tego, że słuszne stanowisko terapeutyczne umożliwia w dzisiejszych czasach ogromnie wydajnie leczyć to niedomaganie.
Skolioza określana również jako boczna deformacja kręgosłup, jest przypadłością dotykającą prawie że 4 % populacji. Nie dziwi więc to, że progresja zarazem w ocenie jak też leczeniu tej ułomności jest wprost fenomenalna. Na nieszczęście pomimo wielkiej mądrości nagromadzonej przez medyków do dziś nie jest możliwe zgodne ustalenie powodów tworzenia (etiologii) nieomal 90 procent przypadków zachorowań na skoliozę. Skolioza idiopatyczna to fachowe określenie tego typu niedyspozycji.

Rozpoznanie skoliozy rozpoczyna się na ogół od momentu zanotowania przez rodziców lub lekarza rodzinnego zdeformowania kręgosłupa u dziecka. W ostatnich latach skolioza jest również dość często wykrywana w toku szkolnych badań zapobiegawczych, w których jest używana aparatura do wytwarzania zdjęć cyfrowych jak również ich późniejszej analizy cyfrowej. Skolioza tak wypatrzona jest z kolei rozpatrywana w oparciu o zdjęcia rentgenowskie. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają ustalić drobiazgowe ułożenie i układ pojedynczych kości, a w następstwie tego wskazać poprawną procedurę kurowania.