Jakie są konsekwencje niespłacania pożyczek?

konsekwencje niespłaconej pożyczki

Pożyczki przez internet cieszą się duża popularnością – wielu Polaków z nich korzysta, jednak nie każdy je terminowe spłaca. Jakie są skutki opóźnień?

Niespłacona chwilówka – co dalej?

Na początku warto wspomnieć, iż każdy przypadek jest indywidualny i nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie. Jednak są pewne wspólne dla większości firm działania, które mogą zostać podjęte wobec nieterminowych klientów. Firmy zazwyczaj mają dość precyzyjnie określone działania jakie podejmują, gdy klient nie spłaca zobowiązania.

Generalnie zasada jest prosta – im większe opóźnienie, tym poważniejsze konsekwencje.

Monity i odsetki karne

To najczęściej spotykane działanie, które ma zmobilizować pożyczkobiorcę do zwrotu należnej sumy. Wezwania do zapłaty mogą mieć różną formę – może to być SMS, rozmowa telefoniczna, bądź upomnienie listowne.

Na szczęście dla „spóźnialskich”, takie ponaglenia mają ustawowo określone limity kosztów – kiedyś nieuczciwi pożyczkodawcy wykorzystywali brak regulacji w tej sprawie i żądali lichwiarskich opłat za takie operacje (niewspółmierne do kosztów). Opłaty i warunki monitów powinny być określone w umowie pożyczki.

Natomiast odsetki karne to po prostu doliczenie dodatkowych opłat od kwoty pożyczki za nieterminowość – najczęściej jest to dwukrotność stopy lombardowej NBP + 5.5 punktów procentowych.

Windykacja i sprawa sądowa

To poważne i mało przyjemne sytuacje – sprawa odzyskania należności może zostać przekazana firmie windykacyjnej lub może zostać zgłoszona w sądzie. Obie drogi oznaczają dla klienta dodatkowe koszty.

Wpis w rejestrach

BIK, BIG, KRD, ERIF – dla osób które pożyczają pieniądze te skróty zapewne nie brzmią obco. Są to różne bazy, w których są zbierane dane na temat pożyczkobiorców oraz ich historii kredytowych. Firma pożyczkowa może zgłosić osobę do różnych baz, w efekcie czego w przyszłości może mieć ona problem z uzyskaniem kolejnych kredytów.

Podsumowując, niespłacanie pożyczek może przysporzyć sporo nieprzyjemności. O ile jednodniowe spóźnienie nie ma aż tak bolesnych konsekwencji, o tyle konsekwentne unikanie płacenia może sprawić, iż sprawa trafi do sądu lub firmy windykacyjnej – a to na pewno nie jest dobrym finansowo wyjściem z sytuacji.

Artykuł zredagowany przez serwis o pożyczkach chwilowki-online.org