Jakie są dostępne metody leczenia jaskry?

jakie-sa-dostepne-metody-leczenia-jaskry

Jaskra to poważne uszkodzenie nerwu wzroku. Powoduje stopniowe pogarszanie się widzenia, a ostatecznie może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Jaskra, która zostanie wcześnie wykryta, ma szansę na zatrzymanie częściowe postępującej choroby. Dlatego bardzo istotna jest szybka reakcja oraz regularne badanie wzroku. W jaki sposób, po zdiagnozowaniu jaskry, możemy ją leczyć? Jakie są najpopularniejsze sposoby?

Leczenie farmakologiczne

Jeżeli uda nam zdiagnozować jaskrę na wczesnym etapie choroby, wtedy będziemy w stanie wdrożyć leczenie farmakologiczne. Działa ono na pierwszy rzut i zmniejsza ilość cieczy wodnistej, czyli obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Leki na jaskrę, występują przeważnie w formie kropli, które aplikuje się do oczu. Nigdy nie wolno stosować leczenia farmakologicznego, bez wcześniejszego właściwego rozpoznania choroby przez specjalistę. Centrum Okulistyczne Jaskra zajmuje się profesjonalną diagnozą oraz leczeniem jaskry. Specjalista rozpoznaje chorobę, jej typ, fazę oraz tempo progresji.

Leczenie laserowe – SLT

SLT – czyli selektywna trabekuloplastyka laserowa, to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg w leczeniu jaskry. Jako pierwszy wykonany w USA, bardzo szybko stał się znaczącym elementem zapobiegania rozwijającej się chorobie. Polega na udrożnieniu odpływu cieczy wodnistej i obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg trwa kilka minut i może powodować przejściowy dyskomfort. Po wykonanym zabiegu bardzo istotne jest monitorowanie dalszego przebiegu choroby. U pacjentów z jaskrą młodzieńczą nie zaleca się wykonywania SLT, jednak warto pamiętać, że każdy plan leczenie ustala się indywidualnie z lekarzem. Dodatkowo SLT jest najczęściej wykorzystywaną metodą podczas leczenia jaskry u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Leczenie operacyjne – Trabekulektomia

Trabekulektomia to operacja przeciwjaskrowa. Jej celem jest wytworzenie nowej, sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej oka. Celem jest obniżenie ciśnienia środkowo gałkowego. Leczenie jaskry w sposób operacyjny wykonuje się, gdy farmakologia ani leczenie laserowe nie przynosi żadnych efektów. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego lub rzadziej ogólnego. Decyzję o wykonaniu trabekulektomi zawsze podejmuje lekarz specjalista po dokładnym rozpoznaniu oraz ocenie stanu oka. O wszelkich możliwych powikłaniach oraz ryzyku wynikającym z zabiegu, powinien poinformować lekarz, podczas wizyty.