Jakie oświetlenie wybrać w mieszkaniu?

Wybór zastosowanego oświetlenia w mieszkaniu to niezwykle istotna sprawa w wyglądzie wnętrza – to światło nadaje zazwyczaj ostateczny klimat wnętrzom. Zmiana oświetlenia może być także taką niewielką inwestycją, która da wspaniały niesamowity efekt.

Dobrze dobrane oświetlenie we wnętrzu jest tym ważniejsze, im więcej czasu w mieszkaniu spędzamy, jednak rola światła nie jest ograniczona tylko do funkcji użytkowej. W dużej mierze stanowi o klimacie, jaki będzie miało nasze mieszkanie oraz jest jednym z czynników które decydują o tym,  czy pomieszczenie odbieramy jako przyjemne i ciepłe. Zwróćmy uwagę, że zupełnie odmienne światła wybieramy do salonu, pokoju dziecka, do sypialni, a zgoła różne do kuchni czy nad biurko przeznaczone do pracy. Światło, co niezwykle ważne, pozwala także zakamuflować minusy domu oraz ukształtować wizualnie przestrzeń. W interesujący sposób uwydatnić to, co bardzo chcemy uwypuklić. Dla mieszkania odpowiednie światło jest trochę tym samym, czym dobry makijaż dla kobiecej twarzy. Nietuzinkowym sposobem w przypadku niektórych wnętrz są lampy ścienne – w dzisiejszych czasach nie są to tylko powszechne kinkiety, lecz niezwykle modne, przymocowane do ścian lampy typu industrialnego które cechują się szerokim zakresem regulacji. Takie lampy dają dostateczną ilość światła, gdy spędzamy wieczory z rodziną czy przyjaciółmi, a przy tym są bardzo klimatyczne i efektowne.

Dokonanie wyboru oświetlenia finalnie zależy od jego wykorzystania. Jeśli szukamy punktu świetlnego przeznaczonego do miejsca pracy powinno się wybrać lampy jasne, punktowe. Nawet podczas gdy spędzamy wieczory przed laptopem, a nie nad kartką papieru, ubytek jasnego oświetlenia sprawia, że oczy szybciej się męczą. Zdecydowanie warto więc zadbać o właściwą lampę z prawdziwego zdarzenia. Najlepsze powinno w miarę dobrze imitować światło słoneczne – nie może być ani nazbyt ocieplone – ciepłe światło nazbyt rozluźnia, ale też bardzo zimne, niemiłe oraz doprowadzające do bólu głowy.

Oświetlenie milsze, o ciepłej wskazane jest jednak do popołudniowego i wieczornego odpoczynku. Symuluje to oryginalny cykl dzienny, powoli sposobiąc ludzki organizm do odpoczynku. Wieczorne światło powinno być rozproszone, miękkie – nadaje się na przykład interesująca lampa z przyciemnionym kloszem. Oczywiście, w przypadku gdy wyciszamy się przy książce, to przyda się trochę intensywniejsze oświetlenie – niektóre stojące lampy mają zapasowy, mniejszy abażur, w którym montuje się nieco mocniejszą żarówkę. W kuchni i jadalni nie ma problemu, ażeby zestawić wyraźne oświetlenie do pracy ponad blatami z klimatycznym oświetleniem w jadalnej części pomieszczenia.