Jakie książki czytają Polacy?

Niestety, czytelnictwo drastycznie spada i to nie tylko wśród młodzieży. Jeszcze za wcześnie, aby mówić o wtórnym analfabetyzmie, ale statystyki na pewno nie napawają optymizmem. Na szczęście jest jeszcze spora grupa osób, które żyć bez książek nie mogą.

O czytelnictwie w procentach…

Według ostatnich badań przeprowadzonych w 2018 roku można przybliżyć kilka interesujących faktów. Przerażające jest to, że ponad 60% ludzi nie przeczytało żadnej książki w ciągu całego roku! Jeszcze bardziej przykre jest to, że ponad 6 milionów ludzi nie czyta nawet dłuższych tekstów w czasopismach papierowych ani elektronicznych. 2% procent Polaków może poszczycić się księgozbiorem, w którym zawiera się ok. 500 woluminów, ale ponad 5 milionów nie ma w domu żadnej książki. Z kolei ponad 40% czytelników sięgnęło po jeden tytuł i to jest jakieś maleńkie światełko w mroku, ale bardzo blade. Może trochę podsyca je świadomość, że coraz więcej ludzi sięga po książkę elektroniczną, czasami audiobooki, ale też nie wygląda to rewelacyjnie. Dlaczego tak się dzieje? Wygrała kultura obrazkowa oraz proste formy rozrywki, jaką może być oglądanie telewizji z pozycji leżącej lub półleżącej na wygodnej kanapie czy fotelu z pilotem w ręku. Media społecznościowe również mają swój duży udział w odwróceniu od tradycyjnej książki, a zagłębianie się w wirtualnym, często zakłamanym i brutalnym świecie.

Co wiec czytamy?

Najwięcej książek czyta grupa wiekowa w przedziale 15-24 lata, ale jak wiadomo, w przeważającym stopniu są to lektury szkolne. Dużo czytaczy znajduje się także wśród osób 60+ i są to szczególnie kobiety, lubujące się w powieściach obyczajowych i romansach, typu harlequin. Natomiast ogólnie, największą poczytność mają książki sensacyjne i kryminały, te drugie zarówno u kobiet i u mężczyzn znajdują się na jednym z pierwszych miejsc na półce z książkami „do czytania”. Męska cześć moli książkowych odnajduje się w tematyce non-fiction i fantastyce. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tytuły autobiograficzne, biograficzne i literatura faktu. Śledzenie historii życia sławnych Polaków i nie tylko bywa dla wielu osób naprawdę warte spędzania z książką w ręku długich godzin.

Książki motywacyjne – to się czyta

Osobną grupę książek stanowią publikacje poradnikowe, pisane niejednokrotnie przez coachów. Są to książki z różnych dziedzin, ale najczęściej czytane są te, związane z rodziną, wychowaniem dzieci, szczęściem, biznesem i zdrowiem. Książki motywacyjne przekazują skondensowaną wiedzę w pigułce, zazwyczaj opartą przykładami z życia. Autorzy przedstawiają różne problemy i sugerują różne możliwe sposoby radzenia sobie z nimi. Wśród bardzo poczytnych autorów, a raczej autorek ostatnich lat, jest Regina Brett, która była dwukrotnie nominowana do nagrody Pultizera. W swoich książkach przekazuje czytelnikom wiele cennych wskazówek i opowiada o życiu, wplatając w te opowieści fragmenty Ewangelii. Dla wielu osób jej książki są bardzo motywujące do zmiany i pomagają przezwyciężyć trudności.

Książek motywacyjnych jest mnóstwo, dlatego też trzeba umiejętnie wybierać pośród nich te warte zagłębienia się w lekturę. Jeśli autor pisze z pasją i umie nią zarażać innych, dając nie tylko cenne rady, ale też świetnie je ubierając w słowa, wtedy sukces książek motywacyjnych jest murowany.