Zwykło się mawiać, że co kraj, to obyczaj. W różnych państwach obowiązują bardzo zróżnicowane przepisy, nakładające na kierowców obowiązek posiadania w samochodzie ściśle określonego, niezbędnego wyposażenia. W Polsce zmieniły się one w 2002 roku. Czy wiesz co obowiązkowo musi się znaleźć w twoim samochodzie, a z czego nie warto rezygnować?
Konsekwencje
Zacznijmy od konsekwencji, jakie będziemy musieli ponieść, jeśli jadąc po polskich drogach, nie będziemy posiadali obowiązkowego wyposażenia, które powinno się znaleźć w każdym samochodzie. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję na rutynową kontrolę, a w naszym pojeździe nie będą znajdowały się obowiązkowe sprzęty lub będą, ale w trudno dostępnym miejscu, dostaniemy mandat – nawet do 500 złotych.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
• Gaśnica – nie mniejsza jak 1 kilogram. Przynajmniej raz w roku powinna być poddawana przeglądowi. Nie powinniśmy jej trzymać w bagażniku, chować do schowków czy też zastawiać innymi rzeczami, bo jej czerwony kolor zbyt bardzo rzuca się w oczy. „Niestety wielu kierowców właśnie w takich miejscach przechowuje jedyną rzecz, która może uratować samochód, a nawet ludzkie życie, gdy coś zajmie się ogniem. Gaśnica powinna być umieszczona w zasięgu ręki. Producenci samochodów coraz częściej lokują ją pod fotelem kierowcy” – informuje specjalista z Honda Plaza. Gdy twój samochód nie posiada specjalnego miejsca na gaśnicę, możesz zainwestować w specjalne uchwyty.
• Trójkąt ostrzegawczy z homologacją, która potwierdza, że powierzchnia odbijająca światło nie jest zbyt mała. Trójkąt ma na celu zawczasu ostrzegać innych kierowców, że na drodze znajduje się pojazd, który uległ awarii, stłuczce czy wypadkowi. Gdy nasze auto „rozkraczy” się za wzniesieniem czy zakrętem, naszym obowiązkiem jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości (w obszarze zabudowanym metr za pojazdem, w obszarze niezabudowanym – 30-50 metrów, na drogach ekspresowych i autostradach – 100 metrów). Gdy nasze auto jest holowane przez inne, trójkąt umieszczamy na tyle samochodu. Policja może nas ukarać mandatem, jeśli w czasie awarii nie wystawimy trójkąta ostrzegawczego.
Nieobowiązkowe, aczkolwiek przydatne, wyposażenie
• Apteczka, w której powinny się znaleźć: bandaże zwykłe i elastyczne, gaza jałowa, plastry, opaska uciskowa, ustnik do wykonania sztucznego oddychania, lateksowe rękawiczki, chusta trójkątna, termoizolacyjna folia NRC, a ponadto nożyczki i agrafki.
• Gdy musimy na środku drogi – zwłaszcza tej bardzo ruchliwej – wyjść z pojazdu, warto założyć kamizelkę odblaskową. Dzięki niej będziemy lepiej widoczni – i to nie tylko w nocy. Może nie jest ostatnim krzykiem mody, ale zdecydowanie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa. Nie zapomnij, by trzymać ją w łatwo dostępnym miejscu i założyć, będąc jeszcze wewnątrz samochodu.
• Warto również zaopatrzyć swój samochód w takie przydatne narzędzia i akcesoria jak: nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa, młotek do rozbijania szyb, latarka, zapasowe żarówki czy linka do holowania.
Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony. Wyżej wymienione elementy nie zajmą wiele miejsca, a w rzeczywistości mogą niezmiernie pomóc. Jadąc samochodem za granicę, dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w danym kraju – w wielu krajach nadal jest wymagane wożenie ze sobą apteczki czy zapasowych żarówek.