W diagnostyce okulistycznej stosowanych jest obecnie wiele różnego rodzaju urządzeń medycznych. Jednym z najnowszych osiągnięć technologicznych są biometry optyczne. Sprzęt ten daje lekarzom możliwość wykonywania w łatwiejszy sposób m.in. dokładnych pomiarów długości osiowej i promienia krzywizny rogówki. W naszym artykule opisujemy, na czym polega działanie biometrów optycznych oraz jakie są najczęstsze metody zastosowania takiego sprzętu.
Co to jest biometr optyczny?
Biometr optyczny to bardzo przydatny rodzaj urządzenia okulistycznego, które pełni ważną rolę w diagnostyce chorób i schorzeń oczu u pacjentów. Taki sprzęt jest szczególnie często stosowany w diagnostyce i podczas planowania leczenia zaćmy. Biometr optyczny umożliwia łatwe, bezdotykowe wykonanie pomiarów długości osiowej i promienia krzywizny rogówki i na tej podstawie dobranie soczewek korekcyjnych, które będą adekwatne do ostrości widzenia pacjenta. Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:
Biometry optyczne są cenione przez okulistów przede wszystkim za to, że wykonywane z ich zastosowaniem badania nie powodują żadnego dyskomfortu u pacjentów. Pomiary są szybkie, bo trwają zaledwie kilka sekund i całkowicie bezinwazyjne. Znakomite parametry użytkowe biometrów optycznych i wykorzystane w nich zaawansowane algorytmy sprawiają, że wyniki pomiarowe są bardzo dokładne, nawet u osób, u których stwierdzona zaćma jest już w zaawansowanym stadium.
Możliwości zastosowania biometru optycznego
Biometry optyczne są wykorzystywane przede wszystkim do wykonywania pomiarów długości osiowej i promienia krzywizny rogówki u pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą. Wyniki przeprowadzanych badań pozwalają później przygotować przed operacją zaćmy odpowiednią sztuczną soczewkę, po której wszczepieni pacjent będzie mógł znów dobrze widzieć.
Urządzenia te dają jednak też inne możliwości. Z zastosowaniem biometru optycznego okulista ma dobry wgląd w geometrię gałki ocznej. Przeprowadzone badanie umożliwia m.in. precyzyjne pomiary:
- długości gałki ocznej,
- grubości soczewki,
- komory przedniej,
- keratometrii,
- szerokości tęczówki,
- szerokości źrenicy w ciemni, czyli w warunkach skotopowych.
Szerokie możliwości biometrów optycznych sprawiają, że taki sprzęt może być wykorzystywany w przeprowadzaniu badań przesiewowych w kierunku podejrzewanych chorób i schorzeń oczu czy dysfunkcji widzenia obuocznego. Biometr optyczny umożliwia też kontrolowanie wzrostu gałki ocznej wraz z wiekiem u dzieci i u pacjentów dorosłych z patologiczną krótkowzrocznością.