W zimie szczególnie nasz pojazd jest narażony na niekorzystne warunki: śnieg, sól i zdrapywanie lodu to jedne z nich. A przecież nie możemy zostawić samochodu w garażu na kilka miesięcy! Korzystanie z auta wydaje się obecnie niemal koniecznością, ponieważ odległości, jakie pokonujemy każdego dnia, są coraz dłuższe.
Jednym z wyznaczników sprawności samochodu jest jego lakier. W tym artykule sprawdzimy, co najbardziej szkodzi karoserii i wyjaśnimy, jak uchronić się przed ubytkami, a nawet korozją powłok!
Szkodliwe promienie UV
Pod wpływem fal lakier traci swoją barwę. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie całkowicie zniwelować działania promieniowania; możemy jednak zastosować ochronę. Rozwiązaniem problemu może być woskowanie przy użyciu produktów, które w swoim asortymencie posiada dystrybutor lakierów samochodowych.
Lód i niskie temperatury
Innym czynnikiem, który może przynieść wiele szkody lakierowi naszego samochodu, szczególnie w zimniejszych okresach roku, jest lód. Jest on zmartwieniem nie tylko ze względu na to, że oczyszczenie szyb z niego zajmuje wiele cennego (zwłaszcza rano, przed pracą) czasu, ale także źle wpływa na lakier. Czasem wystarczy odpowiednia pielęgnacja, ale zdarza się, że konieczne jest skorzystanie z jednego z produktów, które oferuje hurtownia lakierów przemysłowych lub samochodowych.
Problem z solą drogową
Innym problemem dla kierowców podczas zimy jest sól drogowa. Pomimo swojego udziału w poprawie bezpieczeństwa, posiada negatywny wpływ na lakier samochodów oraz ich karoserię. Jest to spowodowane przede wszystkim jej działaniami higroskopijnymi. Polegają one na wchłanianiu wody z otoczenia, a dla lakieru samochodowego może to mieć fatalne skutki. Przede wszystkim mamy na myśli korozję.
Dobrym zamiennikiem dla soli mógłby być piasek. Całkowite uniknięcie soli drogowej zimą nie jest możliwe, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby zabezpieczyć swój samochód. Jednym z nich jest zastosowanie zaprawki lakierniczej, którą oferuje hurtownia materiałów lakierniczych, lub woski z Carnauby.
Jak dbać o karoserię?
Pomimo tego, że lakiery samochodowe i przemysłowe w nowych autach są coraz lepszej jakości, wciąż konieczne jest stosowanie się do pewnych zasad, jeżeli chcemy utrzymać lakier w nienaruszonym stanie. Jedną z nich jest mycie pojazdu w myjni ręcznej. Taka pielęgnacja nie powoduje uszkodzeń karoserii. Ponadto, warto jak najczęściej woskować pojazd i używać środków ochronnych od najlepszych producentów.