Jakie buty do nauki chodzenia wybrać dla dziecka?

Nauka chodzenia to bardzo ważne wydarzenie w rozwoju dziecka. By stopy dziecka czuły się komfortowo, trzeba bardzo dobrze wybrać odpowiednie buciki. Nie każdy model będzie bowiem odpowiedni dla tak delikatnych stópek. Wybór wymaga dłuższej chwili zastanowienia a także sprawdzenia czy buciki dla dziecka na pewno posiadają wszystkie niezbędne cechy.

Zobacz, jak dobrze wybrać buty do nauki chodzenia.

Komfort dla malutkiej stopy dziecka

Na rynku obuwniczym mamy tak szeroki wybór bucików dla dzieci, że często trudno jest zdecydować, które z nich najlepiej sprawdzą się przy nauce chodzenia. Najmniej istotny jest sam wygląd bucika i podążanie za najnowszymi trendami czy modnymi fasonami, zdecydowanie bardziej istotny jest komfort dziecięcej stopy, a niestety nie każdy bucik jest w stanie go zapewnić.

Stopa małego dziecka ma bardzo delikatną konstrukcję i niezwykle skomplikowaną budowę. Ludzka stopa to aż 26 kości, które tworzą blisko 33 stawy, stabilizowane i wzmacnianie licznymi więzadłami oraz mięśniami. Warto również dodać, że zwłaszcza do trzeciego roku życia stopy dziecka bardzo intensywnie się rozwijają. Przez ten czas podwajają swoją długość, bardzo intensywnie przebiega również proces kostnienia. Nauka chodzenia
w nieodpowiednich butach, może bardzo szybko ten proces zaburzyć,
a dodatkowo niekorzystnie wpłynąć na rozwój stopy, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu wad.

Pamiętajmy, że źle dobrane obuwie będzie wpływać również bardzo niekorzystnie na komfort chodzenia, a nawet może zniechęcić malucha do nauki. Jeśli dziecku będzie niewygodnie i będzie odczuwało ucisk lub brak stabilizacji przy każdym kroku, a do tego buty będą ciężkie i toporne, to na pewno bardzo szybko zniechęci się do kolejnej próby stawiania pierwszych kroczków.

Idealne buciki, czyli jakie?

Aby buciki do nauki chodzenia zapewniły komfort dziecięcym stopom muszą być przede wszystkim wygodne. Najlepiej wybierać modele, które posiadają stosunkowo szerokie czubki, które apewnią palcom odpowiednią przestrzeń wewnątrz. Buty z wąskimi czubkami mogą powodować dyskomfort, a nawet spowodować deformację kości palców. Bardzo ważne również by buciki sięgały poniżej kostki, w przeciwnym razie będą krępowały ruchy w stawie skokowym, co nie jest wskazane.

Wybierając buty do nauki chodzenia musimy zwrócić również uwagę na podeszwę buta. Nie może być ona zbyt twarda i sztywna, powinna bez problemu zginać się tam, gdzie ludzka stopa, czyli w kostce oraz mniej więcej w ⅓ długości podeszwy. Powinna być również antypoślizgowa, bo to na pewno ułatwi maluchowi naukę chodzenia i zapobiegnie poślizgnięciu.

Istotny jest także standard wykonania butów. Chociaż w okresie dziecięcym stopa bardzo szybko rośnie i niestety nie ma możliwości, by buciki posłużyły na kilka sezonów, to jednak nie możemy wybierać obuwia kiepskiej jakości. Buty powinny pozwolić skórze oddychać, być lekkie i elastyczne. Najlepiej, aby wykonane były z naturalnej skóry. Również wkładka w obuwiu powinna być skórzana i właściwie wyprofilowana. Kiepskiej jakości buty dziecięce, na pewno nam tego nie zagwarantują.

Bardzo ważna jest również stabilizacja stopy, a ją zapewni dobrze wykonany zapiętek, odpowiednio usztywniony w jego dolnej części i solidny. Tylko wtedy pomoże on w prawidłowym ułożenie stopy podczas chodzenia. Musimy zwrócić również uwagę, by buciki nie rozpinały się podczas chodzenia, bo to również wpłynie na brak utrzymania równowagi. Jeśli wybierzemy rzepy, muszą być one dobrej jakości, a jeśli chcemy mieć pewność, że buciki nie będą się rozpinać, wybierzmy modele sznurowane lub wsuwane.

Stabilizację zapewni również właściwie dobrany rozmiar buta. Zarówno za małe, jak i za duże buciki mogą prowadzić do wad rozwojowych stopy a nawet do koślawego chodzenia. Nie można kupować dziecku butów „na zapas” z myślą, że posłużą one na dłużej. To bardzo duży błąd, który często popełniają rodzice. Za duże buty są mało stabilne a stawianie w nich pierwszych kroków bardzo mało komfortowe, a nawet niebezpieczne.

Właściwy rozmiar to podstawa

Największa trudność dla rodziców przy wyborze odpowiedniego obuwia to dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia. Niestety tak malutkie dziecko, które po raz pierwszy będzie miało na nóżkach buty nie jest w stanie powiedzieć nam, czy jest mu wygodnie i czy nic go nie uciska i nie obciera. Rolą rodzica jest więc dobór odpowiedniego rozmiaru.

Pierwszy krok to na pewno zmierzenie długości stopy malucha. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest obrysowanie obu stóp malucha na kartonie lub kartce papieru. Dziecko powinno stać prosto, równomiernie obciążając obie stopy. Następnie należy je zakreślić ich kontur, trzymając ołówek blisko stopy, a później zmierzyć odległość od czubka pięty dziecka, do zewnętrznej części najdalej wysuniętego palca stopy. Wymiary stóp dziecka mogą się delikatnie różnić, pamiętajmy jednak, by wybierając odpowiedni rozmiar kierować się wymiarami dłuższej stopy.

Zanim zdecydujemy się na konkretny rozmiar, możemy jeszcze się upewnić wyciągając z bucika wkładkę i stawiając na niej stopę dziecka. Ważne, by maluch stał na obu nóżkach całym ciężarem ciała, nie należy trzymać dziecka na rękach. Stopa ułoży się wtedy naturalnie, przesuwając się nieco do przodu i będzie można lepiej ocenić, czy obuwie dobraliśmy odpowiednio.

Wybór odpowiednich bucików w dobrym rozmiarze wymaga od rodziców dużego zaangażowania, ale ten wysiłek na pewno zaowocuje i wpłynie na komfort nauki chodzenia. W odpowiednim obuwiu nauka chodzenia będzie nie tylko przyjemniejsza dla malucha ale również bezpieczniejsza dla jego delikatnych i w dalszym ciągu bardzo wrażliwych stópek.