Jakie badania przeprowadza laryngolog dziecięcy?

dziecko-na-badaniu-uszu

Wizyta w gabinecie laryngologicznym jest niezbędna, gdy dziecku dokuczają choroby uszu, nosa, gardła czy krtani. Dokładna i kompleksowa diagnostyka pozwala precyzyjnie określić problem i dobrać najlepsze metody leczenia, zapobiegając nawrotom schorzenia, a w rezultacie znacznie podnosząc komfort życia dziecka. Sprawdźmy, jak przebiega i jakie badania obejmuje wizyta u laryngologa dziecięcego.

Kiedy trzeba udać się do otolaryngologa?

Nie z każdą chorobą gardła czy ucha trzeba od razu udawać się do laryngologa, często wystarczy konsultacja pediatry. Na wizytę w gabinecie laryngologicznym trzeba się jednak umówić, gdy u dziecka występują:

  • nawracające zapalenia ucha bądź częste infekcje górnych dróg oddechowych;
  • oddychanie przez usta, chrapanie;
  • mocne bóle gardła, krtani lub uszu;
  • zaburzenia równowagi, węchu lub słuchu;
  • uczucie zatkania uszu, szumy w uszach;
  • krwawienie z nosa;
  • problemy ze słuchem lub głosem.

Lekceważenie tych objawów może prowadzić do przewlekłych chorób i groźnych powikłań, nie warto więc zbyt długo odkładać konsultacji u otolaryngologa dziecięcego.

Wizyta w gabinecie laryngologicznym – podstawowe badania

Wizyta u laryngologa zaczyna się od zebrania przez lekarza dokładnego wywiadu. Wypyta on rodziców szczegółowo o wszelkie niepokojące objawy i problemy zdrowotne dziecka. Następnie przeprowadzi podstawowe badanie fizykalne, czyli obejrzy gardło i krtań za pomocą lusterka krtaniowego i latarki, sprawdzi jamę ustną, zbada palpacyjnie ślinianki i węzły chłonne oraz oceni stan uszu, przewodów słuchowych i błony bębenkowej, używając wziernika. Wziernik służy również do badania wnętrza nosa, podczas którego można sprawdzić przegrodę nosową, małżowinę nosową i śluzówkę nosa.

W zależności od wyniku podstawowych badań laryngolog może zlecić bardziej zaawansowaną diagnostykę, np. badania laboratoryjne, wymazy, zdjęcie rentgenowskie, badanie USG, a nawet tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Wszystko po to, by postawić prawidłową diagnozę – wyjaśnia specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej LAR-MED w Żywcu.

Endoskopia i fiberoskopia

Do często przeprowadzanych w gabinecie laryngologicznym badań należą endoskopia i fiberoskopia. Pozwalają one na dokładne oględziny krtani i gardła dolnego, między innymi w celu wykrycia często występującego u dzieci przerostu trzeciego migdałka. Zarówno endoskop, jak i fiberoskop to narzędzia laryngologiczne wyposażone w kamerę, dzięki której niewidoczne dla oka miejsca lekarz może wyraźnie zobaczyć na monitorze komputera.

W endoskopii wykorzystuje się sztywną sondę wprowadzaną do gardła, co może wywoływać odruch wymiotny – by mu zapobiec i dodatkowo znieczulić błonę śluzową, stosuje się miejscowo Lidokainę w sprayu. Fiberoskop natomiast to giętki światłowód z kamerą, wkładany przez jamę nosową do gardła. W obu przypadkach badanie jest szybkie, w zasadzie bezbolesne i bezpieczne nawet dla małych dzieci. Przeprowadza się je na fotelu laryngologicznym, a mały pacjent może siedzieć na kolanach opiekuna. Warto wiedzieć, że 2–3 godziny przed badaniem nie wolno jeść, a przeciwwskazaniem do endoskopii jest katar i kaszel.