Jaką jakość prezentują samochody z wypożyczalni?

Usługa wynajmu samochodów cieszy się w Polsce dużą popularnością. Klienci wypożyczalni wynajmują auta na różne okazje i czas. Klienci indywidualni najczęściej decydują się na najem krótkoterminowy, podczas gdy firmy chętniej korzystają z oferty najmu średnio- i długoterminowego. Na polskim rynku istnieje wiele wypożyczalni różniących się pomiędzy sobą dostępną flotą aut i ich jakością.

Jakość auta na wynajem zależna jest od jego klasy

Większość polskich wypożyczalni oferujących klientom wynajem pojazdu na dni, miesiące czy lata posiada w swojej flocie nowe lub co najwyżej kilkuletnie auta z różnych klas. Klasa samochodu, nazywana również segmentem, to umowny zbiór, do którego zaliczane są podobne do siebie modele. Poszczególne samochody różnią się od siebie możliwościami technicznymi, gabarytami czy ładownością. W europejskiej klasyfikacji samochody do konkretnej klasy przyporządkowuje się według wielkości. Istnieje dziewięć podstawowych segmentów: A, B, C, D, E, F, S, M, J. Im wyższa klasa tym auto jest większe, a bardzo często także lepiej wyposażone.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Modele o najniższej klasie (A i B) wykorzystywane są przede wszystkim do jazdy po mieście. Wyższa klasa (C, D, E) to zazwyczaj uniwersalne kompakty dla całej rodziny. Samochody klasyfikowane do segmentu F są autami luksusowymi, zapewniającymi najwyższy standard podróżowania. Klasa S to najczęściej dwudrzwiowe auta sportowe z potężnymi silnikami (V8 i większy). Do segmentu M zaliczane są vany oraz pozostałe duże i przestronne samochody do przewozu towarów i osób. Klasa J to SUV-y i inne auta terenowe z napędem 4×4.

Podział na klasy ułatwia kierowcom wybór konkretnego modelu, który ich interesuje. Klient wypożyczalni zainteresowany wynajmem małego auta miejskiego na pewno wybierze któryś z modeli z segmentu A lub B, pięcioosobowa rodzina organizująca wakacyjny wyjazd zdecyduje się na auto klasy C lub E, natomiast klient biznesowy potrzebujący auta firmowego do wykonywania codziennych obowiązków będzie szukał oferty długoterminowego wynajmu samochodów dostawczych z segmentu M. Wyposażenie, a co za tym idzie, jakość wszystkich tych aut będzie różna, ponieważ ich przeznaczenie jest zupełnie inne.

Jakość i komfort jazdy wypożyczonym autem można podwyższyć decydując się na dodatkowe wyposażenie

Jakość wypożyczonego samochodu nie musi zależeć wyłącznie od jego klasy. Komfort jazdy nawet najmniejszym modelem z segmentu A można podnieść, decydując się na dodatkowe wyposażenie. Firmy zajmujące się wynajmem aut oferują swoim klientom m.in. nawigację GPS, fotelik lub podkładkę dla dziecka, bagażnik dachowy czy łańcuchy śniegowe na trudne warunki terenowe podczas miesięcy zimowych.

Wypożyczalnie oferujące samochody luksusowe klasy premium

Na polskim rynku istnieją także wypożyczalnie, które w swojej ofercie posiadają wyłącznie luksusowe samochody klasy premium. Jakość obsługi oraz modeli pojazdów w tego typu firmach stoi na najwyższym poziomie. Samochody występują w najbogatszych wersjach wyposażenia, często w cenie usługi jest również osobisty kierowca. Pracownicy wypożyczalni są dostępni dla klienta przez całą dobę, oferując wsparcie w każdej sytuacji. Z ich usług korzystają głównie klienci biznesowi, którzy mogą sobie na to pozwolić ze względu na nieograniczone środki finansowe.