Jaką formę opodatkowania wybrać dla nowej firmy?

Jaka forme opodatkowania wybrac
Jaka forme opodatkowania wybrac

Podczas zakładania nowej działalności gospodarczej bardzo ważną kwestią jest wybór najodpowiedniejszej dla nas formy opodatkowania. Do wyboru są cztery modele opodatkowania: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa. Warto pamiętać, że model możemy zmieniać w każdym kolejnym roku kalendarzowym, jednak zmianę trzeba zgłosić w urzędzie nie później niż 20 stycznia danego roku.

Zasady ogólne

Zasady ogólne polegają na opodatkowaniu dochodów według skali podatkowej. Dochody są w tym ujęciu różnicą pomiędzy przychodami z działalności, a kosztami uzyskania przychodów. Obowiązują tutaj dwie stawki podatku: 18%, gdy dochód nie przekracza 85 528zł rocznie i 32% gdy dochód był większy niż wskazana kwota. Wybierając zasady ogólne podatnik może korzystać z ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku. Składki mogą być odprowadzane miesięcznie lub kwartalnie. Jest możliwość korzystania z kredytu podatkowego dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą po raz pierwszy oraz można rozliczać się z małżonkiem bądź dzieckiem.

Podatek liniowy

Istota podatku liniowego jest stała 19% kwota opodatkowania bez względu na osiągany dochód. Jednak w tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od podatku, nie ma możliwości skorzystania z ulg ani kredytu podatkowego oraz istnieje konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Składki można rozliczać miesięcznie lub kwartalnie.
Ryczałt ewidencjonowany
W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego opodatkowaniu podlega tylko przychód, bez możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania. Ta forma opodatkowania niesie ze sobą wiele ograniczeń, nie mogą jej wybrać chociażby aptekarze, przedstawiciele wolnych zawodów (z wyjątkiem lekarzy, tłumaczy oraz nauczycieli, którzy udzielają lekcji na godziny), czy osoby prowadzące handel częściami, czy akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Ryczałt naliczany jest w stawkach 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% w zależności od rodzaju działalności. Może być płacony miesięcznie lub kwartalnie.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest modelem opodatkowania, w którym nie ma ustalonej podstawy wymiaru podatku. Jest ona natomiast uzależniona między innymi od rodzaju wykonywanej działalności, liczby ludności w danej miejscowości, wielkości zatrudnienia, wieku podatnika itp. Jest to forma opodatkowania przeznaczona w szczególności dla działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych, które świadczą usługi dla ludności.

Płacenie podatków to obowiązek każdego przedsiębiorcy, jednak wyliczanie składek i zajmowanie się szeroko pojętą księgowością można ułatwić sobie wybierając odpowiednie biuro rachunkowe. Jest to korzystne szczególnie na początku działalności, gdy nie jest się jeszcze obeznanym w obowiązujących przepisach, prawach i obowiązkach podatnika.
Artykuł powstał przy współpracy z Profais – biuro rachnkowe Łódź.