
Farba nie jest wyrobem budowlanym według obowiązujących przepisów. Nie jest również elementem kompletnego systemu ociepleń. Zastosowanie jej na ocieploną elewacje nie jest konieczne, aczkolwiek dodaje estetyki na naszemu domowi.
Jeśli do ocieplenia domu wykorzystujemy tynki barwione w masie, czyli fabrycznie kolorowane, nie ma konieczności, aby stosować dodatkową powlokę z farby elewacyjnej. Są to dodatkowe koszty materiałów oraz dodatkowe koszty wykonania robocizny. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zastosujemy tynk mineralny, który jest przeznaczony do malowania. Jest to specjalny rodzaj, który jest tańszy od standardowego białego tynku, jak i produkowany oraz stosowany przy założeniu, że jego powierzchnię należy pomalować po zakończeniu tynkowania. Malowanie zwiększa odporność na czynniki atmosferyczne, a kolor poprawia estetykę oraz nadaje elegancji dla naszego wykończenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli podczas wykonywania prac dociepleniowych został zastosowany tynk biały. Jeśli chcemy pomalować jego powierzchnię w celu zmiany kolorystyki elewacji, mamy do tego pełne prawo.
Dobór takiej farby musi odbywać się na dwóch płaszczyznach – estetycznej, która ma na celu dobór odpowiedniego koloru, aby pasował do pozostałych elementów budynku (jak dach czy ramy okien) oraz płaszczyźnie technicznej. Ta druga kwestia wiąże się z tym, że niektóre kolory nie mogą być stosowane na wielkich ocieplonych powierzchniach elewacyjnych. Jest to unormowane przepisami, które informują nas, że istnieje zalecenie dotyczące ograniczenia stosowania niektórych kolorów farb i tynków. Chodzi o współczynnik odbicia światła rozproszonego, który musi być mniejszy niż 20%. Opisuje on procentowo ilość światła odbitego od powierzchni, gdzie przyjęta wartość 0 jest typowa dla koloru czarnego, a 100 przeznaczona dla koloru białego. Powszechnym zaleceniem jest również, aby udział kolorów na elewacjach nie przekraczał więcej niż 10% całkowitej powierzchni ścian. Wynika to z tego, że wielkie powierzchnie elewacji pomalowane wyrazistymi i intensywnymi kolorami farb nagrzewają się w większym stopniu pod wpływem działania promieni słonecznych. Stanowi to przede wszystkim zagrożenie dla trwałości naszego budynku, ponieważ powoduje naprężenia termiczne, wynikające z rozszerzalności materiałów pod wpływem nagrzewania słonecznego.
Istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się spękań na powierzchni budynku. Ciemne kolory ulegają szybszemu uszkodzeniu pod wpływem działania promieni UV, przez co trwałość koloru zastosowanej przez nas farby jest mniejsza oraz jest ona narażona w większym stopniu na wyblaknięcie. – Informuje specjalista z Bolix.
Dobór koloru farby powinien nawiązywać także do koloru dachu, barierek, gzymsu, rynien, drzwi, podbitki, okien, schodów, filarów, elewacji itp. Ułatwieniem przy dobrym wyborze koloru tynków lub farb są programy, które umożliwiają porównanie i symulacje różnych wariantów kolorystycznych na podstawie fotografii.