Jak zwiększyć wydajność pracy za pomocą maszyn? Najnowsze rozwiązania technologiczne w produkcji przemysłowej.

Nieustanny rozwój nowoczesnych technologii, wprowadzanie coraz to nowych rozwiązań z zakresu produkcji i przemysłów sprawia, że coraz częściej praca ludzkich rąk zastępuje się coraz to nowszymi maszynami i urządzeniami.

Dzięki takim rozwiązaniom, jak automatyka, przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją wydajność oraz efektywność, ograniczając przy tym liczbę pracowników co w gruncie rzeczy przekłada się na większe zyski. Oczywiście nadal potrzebni są ludzie, którzy potrafią obsługiwać tego typu urządzenia. Ich odsetek jest jednak nieproporcjonalnie mniejszy nikt w przypadku, gdy wszystkie zadania wykonywali by wyłącznie ludzie. Dlatego właśnie automatyka dla firm staje się, coraz częściej wybieranym kierunkiem rozwoju i zwiększania produkcji. Jednak tego typu rozwiązania nie są idealne I mogą stanowić zagrożenie dla pracowników, którzy znajdują się w firmie lub fabryce.

Jest tak dlatego, że roboty nieustannie wykonują swoje zadanie nie zastanawiając się czy w pobliżu nie ma osób, dla których wykonywane zadanie może stanowić zagrożenie życia lub zdrowia. Dlatego też stosuje się coraz bardziej zaawansowane systemy które mają za zadanie chronić pracę urządzeń oraz pracowników, którzy poruszają się po zakładzie. Jest to kluczowe, ponieważ automatyka dl firm przyśpiesza pracę, ale również może stanowić zagrożenie dla pracowników. Dlatego właśnie firmy stosują kurtyny bezpieczeństwa. Są to urządzenia, które mają za zadanie monitorować ewentualny ruch wokół urządzeń przemysłowych oraz informować pracowników o tym, że znajdują się w strefie, gdzie występuje potencjalne zagrożenie ze strony maszyn i urządzeń. Niektóre kurtyny bezpieczeństwa posiadają równie rozwiązanie, które wyłączy maszynę w przypadku, gdy ktoś znajdzie się w polu jej działania. Jest to bardzo kluczowe, ponieważ może uchronić pracowników przed odniesieniem obrażeń przez uderzenie przez elementy czy zmiażdżenie przez działające elementy urządzeń.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy kurtyn bezpieczeństwa, pierwsze z nich to kurtyny bezpieczeństwa POC, drugie natomiast do kurtyny PAC. Kurtyny typu POC, mają za zadanie chronić na małą skalę. Dotyczą w szczególności ochrony dłoń, palców oraz ramion. Tego typu rozwiązania montowane są zazwyczaj w pobliżu maszyn przy których pracownicy pracują. Rozwiązania typu PAC mają za zadanie ochronić całe ciało pracownika. Najczęściej stanowią one pełne ogrodzenie strefy wokół maszyn i wykrywają ludzi oraz przedmioty które wchodzą w strefę. Zabezpieczenie obszaru jest bardzo ważne szczególnie przy urządzenia z wielkich gabarytów, które zawierają wiele części ruchomych oraz mogą przygnieść pracownika dużymi, ruchomymi elementami.

Jako kluczowy element każdej kurtyny bezpieczeństwa, która użytkowana jest jako automatyka jest odpowiednie ustawienie rozdzielczości. Jest to tak istotne, ponieważ za pomocą rozdzielczości możemy ustawić minimalną wielkość przedmiotów które zostanie wykryty. Niekiedy jednak pojawia się konieczność, aby w obszarze kontroli przez kurtynę znajdowały się elementy. Przykładem może być znajdowanie się elementu blachy w prasie. Dzięki temu możemy w sposób dynamiczny modyfikować wielkość obiektów które są wykrywanie w danej chwili. Należy pamiętać również, że przy manipulacji rozdzielczością, pojawia się grupa obiektów które mogą, lecz nie muszą zostać wykryte. Wszystko zależy od wielkości obiektu i umieszczenia wiązek.

Kolejnym szalenie istotnym aspektem, o którym powinno się pamiętać przy tego typu urządzeniach to odległość promienia lasera od ewentualnych obiektów. Jest to tak kluczowe, ponieważ wiąże się z odbiciem wiązki światła. W praktyce oznacza to, że w przypadku bliskiej odległości przedmiotów od promieni lasera może dojść do odbicia lasera punktu nadawczego do urządzenia odbierającego. Z tego powodu urządzenie może nie poinformować o zagrożeniu oraz dopuścić do normalnej pracy. Należy więc o tym pamiętać i nie montować czujników przy sąsiedztwie elementów które mogą odbijać sygnał.

Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich aplikacji i systemów które nadzorują pracę tego typu urządzeń. Z racji tego, że automatyka dla firm jest pluszowa i powinno się dbać o bezpieczeństwo pracowników, należy stosować wyłącznie oprogramowanie, które jest dedykowane do danego urządzenia i w sposób profesjonalny obsługuje jego funkcjonowanie. Nie może bowiem dochodzić do sytuacji, w której aplikacja jest jakiś sposób pobrana i zainstalowana nielegalnie lub nie jest dedykowana do tych urządzeń. Może to być tragiczne w skutkach i spowodować wypadek w firmie. Ważny jest również aplikacja, która obsługuje kurtyna bezpieczeństwa monitorować parametry działania oraz parametry urządzeń, które zabezpieczają. Tylko wtedy system będzie działał efektywnie i bezpiecznie.

Automatyka dla firm jest kluczowa i w wielu przypadkach może znacząco wpływać na opłacalność i zorganizowanie zagadnień dotyczących firmy. Kluczowe staje się wybieranie rozwiązań, które są profesjonalne i bezpieczne, ponieważ w świecie podróbek bardzo łatwo wybrać urządzenia, które mogą bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo w firmie.