Jak zwiększyć trwałość domków działkowych?

Drewno jako surowiec naturalny wymaga stałej konserwacji. Regularna dbałość o domki z drewna zapewni im trwałość, funkcjonalność i piękny wygląd.

Na początku należy zaimpregnować drewno. W sklepach mamy szeroką ofertę specjalnych preparatów impregnujących. Znaną metodą impregnacji jest także pokrycie surowego drewna benzyną ekstrakcyjną i pokostem. Impregnatem pokrywamy tylko suche drewno. Zabiegi ochronne należy powtarzać co kilka miesięcy. Drewno świerkowe bezwzględnie wymaga pokrywania preparatami ochronnymi. Powierzchnia zewnętrzna, jako bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników, powinna zostać pomalowana podwójnie. Należy jednak pamiętać, że grube warstwy preparatu nie zapewniają lepszej ochrony surowca. Przeciwnie, gruba warstwa szybciej się złuszcza, a ponadto wygląda nieestetycznie.

Podstawowymi preparatami kryjącymi są lakiery, lazury i lakierobejce. Im delikatniejsze drewno, tym mocniejszy powinien być preparat. Elewację warto pokryć warstwą lakierobejcy woskowej. Alternatywą dla lakieru są ochronne substancje oleiste. Warto rozważyć olejowanie powierzchni szczególnie narażonych na ścieranie (podłóg, balustrad etc.). Olej wnika głęboko w strukturę drewna i zapewnia mu ochronę przed wilgocią. Przy zastosowaniu tej metody podstawą jest częsta pielęgnacja. Zaletą tej substancji jest możliwość zachowania bezpośredniego kontaktu ze strukturą drewna – oleje nie tworzą grubej warstwy na powierzchni.

Należy także zabezpieczyć drewno przed takimi zagrożeniami jak grzyby, pleśń i owady. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup lakieru, lakierobejcy lub substancji oleistej zawierającej biocydy, czyli środki zabezpieczające przed działaniem szkodliwych organizmów. Jeśli preparat kryjący tych środków nie zawiera, należy przed pokryciem zagruntować drewnianą powierzchnię. Ważną kwestią jest także ochrona drewna przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Pigment w preparatach barwiących odbija promienie UV, chroniąc tym samym drewno przed zniszczeniem. Jasne drewno świerkowe nie wymaga zabezpieczenia ciemnym pigmentem, wobec czego możliwe jest zachowanie jego organicznego wyglądu z widocznymi słojami, co wizualnie jest bardzo atrakcyjne. Decydując się na preparat bezbarwny, należy mieć na uwadze ochronę przed promieniami UV i wybrać preparat z filtrem.

Preparaty do konserwacji drewna są ogólnodostępne i łatwe w użyciu. Dbanie o domek na działce nie wymaga więc wielkiego wysiłku, a zapewni użytkownikom komfort i wygodę korzystania z działkowej zabudowy. Odpowiednio pielęgnowane domki z drewna zachowają estetyczny wygląd i będą służyć właścicielowi przez długi czas.