Jak zwiedzić Warszawę w jeden dzień?

Jeśli chcesz zwiedzić Warszawę w jeden dzień, staniesz na pewno przed nie lada wyzwaniem. Najlepiej przed wyruszeniem w tę fascynującą, ekspresową podróż, rozpisz sobie plan zwiedzania i zastanów się, jak przemieścisz się z jednego punktu do drugiego. Czasem poszukiwanie danej ulicy, czy palcu, staje się meczące, kiedy nie wie się zupełnie, w którą stronę się udać.

W jeden dzień w Warszawie na pewno nie może zabraknąć spaceru uliczkami Starego Miasta. Jest to teren pełen pięknych zabudowań zabytkowych – kościołów, instytucji kultury, uroczych kawiarenek i unikalnych kamienic. Kto raz tu przyszedł, wie, jak mocno urzekające potrafią być stare uliczki, w które chce się po prostu zaszyć. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, Rynek i Barbakan, to miejsca, które na Starym Mieście naprawdę warto zobaczyć. Po obejrzeniu Rynku przejdź ulicą Nowowiejską do Barbakanu, a następnie idź na Nowe Miasto. Tam również można wiele zobaczyć, tyle że bardziej współczesnych budynków i osobliwych miejsc.

Rynek zachwyca ciszą, ale tylko… rano. Do XVIII w. to było centralne miejsce stolicy, tutaj miały miejsce ważne wydarzenia, urządzano targi, zabawy i jarmarki. Odbywały się też kaźnie i egzekucje. Obecnie rynek został podzielony na kolejne strony, nazwane nazwiskami działacz politycznych z okresu Sejmu Czteroletniego. Strona Zakrzewskiego, Baarsa i Dekerta. Każda z nich usiana jest urokliwymi, starymi kamienicami i przytulnymi kawiarenkami.

A może do Wilanowa? Miejskimi środkami komunikacji dotrzesz tam w niecałe 40 minut. Zawsze też możesz zamówić taksówkę, aby być szybciej na miejscu. Jeśli nie masz konkretnego numeru firmy przewozowej, wpisz w wyszukiwarkę frazę „taxi Warszawa”, aby uzyskać potrzebne namiary. W Wilanowie koniecznie trzeba zobaczyć Pałac, czyli podmiejską rezydencję królewską z XVII i XVIII w. To barokowa budowla posiadająca elementy romantyczne. W osobliwych wnętrzach pałacu zobaczysz m.in sypialnię królowej, królewskie apartamenty, pomieszczenia z czasów Augusta II. Są tu zabytkowe i unikalne plafony, malowidła ścienne, rzeźby, tkaniny i obrazy. Warto zobaczyć też pokoje chińskie oraz kolekcje malarstwa z XVI i XIX w.

Na jeden dzień, to i tak bardzo dużo. Lepiej być w dwóch, czy trzech miejscach, ale poznać dokładniej ich specyfikę i wyjątkowy klimat, a resztę zostawić sobie na kolejne zwiedzanie Warszawy, choćby też jednodniowe.