Jak zrobić huśtawkę ogrodową

Samodzielnie wykonana huśtawka ogrodowa jest elementem, z którego radość czerpać mogą nie tylko dzieci. Jest również doskonałym sposobem na zagospodarowanie w ogrodzie przestrzeni wypoczynkowej.

Niezbędne narzędzia i materiały

Do samodzielnego wykonania huśtawki ogrodowej należy przygotować kilka drewnianych kół, posiadających określoną długość oraz średnicę. Równie dobrze nadają się do tego celu kantówki. Elementy te służą do wzmocnienia konstrukcji. Przydatny może okazać się również lepik bitumiczny, zabezpieczający końcówki belek, które mają zostać wkopane w ziemię.

Do zawieszenia huśtawki niezbędne jest posiadanie:

  • pary haków lub obręczy z hakami,
  • kilka sztuk śrub,
  • łańcuch lub lina,
  • deski na siedzisko lub gotowe siedzisko,
  • łezki lub uchwyty suwakowe do lin,
  • gwoździe,
  • papier ścierny.

Warto przygotować również odpowiednie narzędzia, takie jak wiertarka, szpachelka do lepiku, elektryczna lub ręczna piła do drewna, miarka i ołówek, dłuto oraz młotek. Skorzystać można również z frezarki. W celu ustalenia poziomu huśtawki, przydatna okazać może się poziomica.

Odpowiednie przygotowanie drewna

Drewno powinno być suche, dlatego najlepiej wykorzystać materiał sezonowany pod zadaszeniem przez przynajmniej rok, bądź też suszony. Najpierw należy poddać drewno obróbce. Pierwszym krokiem jest impregnacja przy pomocy odpowiedniego preparatu, który zapewnia odpowiednią ochronę przed szkodnikami oraz wilgocią. Po wchłonięciu impregnatu w strukturę drewna oraz jego wyschnięciu, należy oszlifować powierzchnię przy pomocy drobnego papieru ściernego. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca szorstkie oraz posiadające drzazgi. Kiedy belka jest już gładka, można ją pomalować na każdy kolor. W tym celu należy użyć farby do drewna, przeznaczonej do stosowania zewnętrznego. Wykazuje ona odporność na działanie wszystkich czynników atmosferycznych.Popularnym rozwiązaniem jest utrzymywanie wszystkich drewnianych elementów wyposażenia w kolorystyce jednolitej, posiadającej odcienie brązu o charakterze bardzo neutralnym i naturalnym. Takie barwy posiadają zazwyczaj modele dla dorosłych, jednak dzieciom bardziej podobają się kolorowe huśtawki ogrodowe.

Budowanie stelażu huśtawki

Kiedy farba wyschnie, należy z czterech belek skonstruować podstawy huśtawki ogrodowej. Łączy się je w pary, dzięki czemu tworzą one trójkąt pozbawiony podstawy. Na jego szczycie należy umieścić belkę szczytową, gdzie zaczyna się kolejny element, wychodzący z wierzchołka. Obie części muszą posiadać ten sam kąt, a tym samym proporcje. Belki przecinać powinny się kilkadziesiąt centymetrów poniżej szczytu, w zależności od wymiarów huśtawki. W ten sposób na powstałych widełkach można swobodnie umieścić belkę szczytową. Po przyłożeniu do siebie pary belek, należy oznaczyć miejsce złączeń i wzdłuż naciąć ten obszar piłką do drewna. Drewno spomiędzy cięć usuwa się dłutem, dzięki czemu w obu belkach powstają wypustki pasujące do siebie. Miejsca wydłutowane należy poddać impregnacji oraz zamalować na kolor belek. Te z kolei trzeba złożyć wypustkami do siebie oraz przewiercić otwór na wylot. Umożliwia on połączenie ich za pomocą śruby. Aby nie wrzynała się ona w drewno, zastosować można podkładki o dużej szerokości. Konstrukcję można dodatkowo usztywnić poprzez zamontowanie odpowiedniej listwy poprzecznej. Podstawą są końcówki czterech głównych belek. Do poziomu w którym umieszczone są pod ziemią, należy pokryć je smołą lub lepikiem. Zabezpiecza ona drewno przed gniciem, spowodowanym zbyt wilgotnym podłożem oraz podwyższonymi wodami gruntowymi.

Mocowanie huśtawki ogrodowej

Aby umieścić podstawy w ziemi, należy wkopać je na określoną głębokość przy zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Można ją łatwo ustalić za pomocą zmierzenia podporów. Na górze należy umieścić belkę, którą od podstaw przykręcić można śrubą lub przybić gwoździami. Podobnie jak w przypadku elementów podstawy, polecane jest jednak wykorzystanie śruby, ponieważ jest to o wiele bezpieczniejszy sposób łączenia. W zależności od przewidywanego obciążenia, należy przykręcić obręcze lub wkręcić haki, które będą służyły do powieszenia huśtawki. Do montażu obręczy można wykorzystać belkę szczytową na podstawach. Sprawdzają się one lepiej w sytuacjach, kiedy huśtawki ogrodowe mają przyjmować nieco większe obciążenia, na przykład będą z niej korzystać dorośli. Tego rodzaju mocowanie zapewnia zdecydowanie większą wytrzymałość, a jednocześnie w żaden sposób nie ingeruje w strukturę drewna.

Siedzisko, linki i łańcuch

W przypadku huśtawki ogrodowej dla dzieci, polecany jest zakup gotowego siedziska. Zwykle posiada ono odpowiednie zabezpieczenie przed wypadaniem oraz stanowi podporę dla kręgosłupa. Siedzisko dla dorosłych wykonać można jednak samodzielnie.

Po zaimpregnowaniu deski, należy ją zeszlifować na gładko oraz nawiercić w niej otwory na linki. W przypadku posiadania frezarki, można za jej pomocą wyżłobić rowki, które przydadzą się do odprowadzania wody z siedziska podczas deszczu. Gotową ławeczkę pomalować można farbą do drewna. Zamiast linki, do zawieszenia huśtawki ogrodowej wykorzystać można łańcuch. Musi być on jednak przystosowany do przewidzianego obciążenia, dlatego warto stosować mocne elementy. Łańcucha nie trzeba wykańczać, ale należy w mocny i pewny sposób zacisnąć ogniwa. W przypadku linki warto zastosować w górnej części specjalne kółko, które spowolni przecieranie, a także zapewni lepszy wygląd estetyczny. Wykończyć można je na wiele sposobów, np. zapętlenie linki, zakup uchwytów suwakowych czy zastosowanie węzła żeglarskiego.

Artykuł przygotował internetowy sklep Ogrodolandia oferujący min. huśtawki ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/hustawki-ogrodowe