By zostać kosmetyczką, nie są potrzebne konkretne predyspozycje. By jednak wykonywać zawód z powodzeniem, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jak zostać kosmetyczką? Gdzie szukać pracy po otrzymaniu uprawnień?
Kosmetyczka to osoba wykonująca szereg zabiegów, mających na celu poprawę wyglądu lub samopoczucia klienta. W swojej codziennej pracy kosmetyczki używają szeregu środków pielęgnacyjnych i specjalistycznych urządzeń. Z tego właśnie względu muszą mieć one wiedzę m.in. z zakresu biologii i technologii kosmetycznych. Najlepsze kosmetyczki, które chcą zdobyć uznanie swoich klientek, pamiętają o nieustannym dokształcaniu się. Takie kursy czy szkolenia są niezwykle istotne z dwóch powodów: dużej konkurencji na rynku i wprowadzania ciągłych nowości przez firmy dostarczające produktów do zakładów kosmetycznych.
Kosmetyczką jest… kobieta!
Zdecydowana większość kosmetyczek na rynku to kobiety. Znalezienie mężczyzny wykonującego ten zawód jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale należy pamiętać, że panie chętniej dbają o siebie i częściej interesują się produktami mogącymi poprawić urodę. Z tego względu zdecydowana większość szkół kosmetycznych ofertę kieruje właśnie do młodych dziewcząt, które są zainteresowane zgłębianiem tajników wydobywania piękna.
By zostać kosmetyczką niekoniecznie są studia
By zostać kosmetyczką, nie zawsze konieczne jest ukończenie studiów wyższych. Te, co prawda, pozwalają poznać zawód najlepiej, ale obok studiów kosmetycznych istnieje szeroka oferta np. szkół policealnych, kształcących w tym kierunku. Część z nich jest przy tym nieodpłatna, co oznacza, że każda zainteresowana osoba może zdobyć kwalifikacje. Zapomnieć nie można również o kursach czy szkoleniach. Te jednak nie zawsze przygotowują do egzaminu w odpowiedni sposób.
Niezależnie od tego czy mowa o studiach wyższych, czy edukacji policealnej, zajęcia dzielą się na teoretyczne i praktyczne. Te drugie pozwalają przyszłym kosmetyczkom na przećwiczenie zabiegów, które będą przeprowadzać w gabinetach i jednocześnie przygotowują do egzaminu zawodowego. Ten pozwala na zdobycie tytułu zawodowego i – podobnie jak zajęcia – składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Osoby, które zdadzą go z wynikiem pozytywnym, otrzymają dyplom potwierdzający ich umiejętności. Posiadanie takiego dokumentu umożliwia starania o pracę w jednym z działających już gabinetów kosmetycznych.
Praca w salonie kosmetycznym czy na własny rachunek?
Każda kosmetyczka ma wybór – może znaleźć zatrudnienie w działającym już salonie kosmetycznym (oferty pracy warto poszukać na Regionalnych Portalach Pracy lub w Powiatowym Urzędzie Pracy), ale może również zdecydować się na prowadzenie własnej firmy. Drugie rozwiązanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Wyposażenie gabinetu kosmetycznego to nie wszystko – konieczne jest zadbanie również o jego reklamę. W praktyce nie każda kosmetyczka, która uzyskała uprawnienia do wykonywania zawodu, może sobie pozwolić na otwarcie własnego salonu.
Gdy mowa o rozwoju zawodowym, każda kosmetyczka musi o niego zadbać samodzielnie. Organizowane cyklicznie targi kosmetyczne, szkolenia i kursy są w tym bardzo pomocne, bo pozwalają zorientować się w nowościach i tym samym zaoferować je klientom.
Artykuł został przygotowany we współpracy z ekspertami z portalu praca-zabrze.info.