Aby zostać dawcą szpiku, nie trzeba podejmować żadnych trudnych, ani skomplikowanych działań. Rejestracja w bazie dawców trwa nie dłużej niż kilka sekund, jest zupełnie bezbolesna, a może uratować ludzkie życie. Może warto okazać odrobinę dobrej woli i poświęcić te kilka sekund, podarować komuś w zamian całe życie?
Kto może zostać dawcą szpiku?
Dawcą może zostać każdy dorosły i zdrowy człowiek, który nie skończył 50 lat. Nie ma tutaj zbyt wygórowanych wymagań. Dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, ani Wirusowego Zapalenia Wątroby. Przeciwwskazaniem jest też przebyta żółtaczka, gruźlica oraz choroby onkologiczne. Jednak większość z nas może być potencjalnymi dawcami szpiku.
Jak zgłosić się do bazy dawców szpiku?
Jest kilka sposobów, aby zarejestrować się w bazie dawców. Jednym z nich jest wzięcie udziału w akcjach, prowadzonych w większych miastach, przy uczelniach, zakładach pracy. Wówczas można wypełnić odpowiedni kwestionariusz, oświadczenie woli wpisania do bazy dawców szpiku. Nie jest konieczne nawet pobieranie krwi, bowiem próbka pobierana jest patyczkiem ze śliny potencjalnego dawcy, Wszystko odbywa się higienicznie, nieinwazyjnie i zupełnie bezboleśnie. Antygeny HLA można wyznaczyć również w Zakładzie Opieki Zdrowotnej poprzez pobranie próbki z krwi.
Jeżeli okaże się, że gdzieś w Polsce lub na świecie jest osoba, której możemy pomóc, zostaniemy o tym poinformowani. Stanie się tak wówczas, gdy nasze antygeny będą identyczne z antygenami osoby, potrzebującej pomocy. Dawca zostanie skierowany do odpowiedniego ośrodka, będzie poddany kompleksowemu badaniu. Zostanie również poproszony o ostateczną decyzję w sprawie oddania szpiku. Jeżeli dawca pozostanie przy woli pomocy choremu, zostanie poddany działaniu odpowiednich leków i bezpośredniemu przygotowaniu do zabiegu. Po oddaniu szpiku, dawca już na drugi dzień zostanie wypisany do domu.
W jaki sposób pobiera się szpik?
Najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem jest pozyskanie szpiku z krwi. Dawca ma wkłute igły w obie ręce, z jednej pompuje się krew, z której odfiltrowany jest sam szpik, krew natomiast powraca do drugiej. Ten zabieg jest najprostszy, nie wymaga nawet pozostania w szpitalu. Dawca zaraz po oddaniu szpiku może spokojnie wrócić do domu.
Czasami szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Po tym zabiegu, dawca pozostaje w szpitalu kilka godzin, maksymalnie jeden dzień. Wszystko odbywa się pod znieczuleniem ogólnym. Czas, w którym następuje całkowita regeneracja szpiku to maksymalnie 3 tygodnie. Po tym czasie, nasz szpik występuje w naszym organizmie w takich ilościach, w jakich występował przez oddaniem. Zabieg nie jest bolesny, nie wiąże się z długotrwałym wyłączeniem z codziennych obowiązków, nie jest dużym obciążeniem.
Ważne jest, by decyzję o rejestracji w bazie szpików podejmować po zastanowieniu się. Nasze dane będą dostępne w bazie przez wiele lat. Praktycznie w każdej chwili możemy dostać informację o tym, że nasz szpik może uratować komuś życie. Wówczas stajemy się nadzieją, być może ostatnią, dla osoby, która potrzebuje natychmiastowej pomocy. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne, toteż robienie komuś nadziei i wycofywanie się z podjętej deklaracji byłoby niezwykle nie na miejscu. Musimy mieć świadomość, że decydując się na rejestrację, musimy być gotowi na zabieg w każdej chwili. Nie musimy martwić się o koszty, dawca ich nie pokrywa. Jedyne, czego wymaga się od dawcy to dobre serce.