Agent ubezpieczeniowy czy broker ubezpieczeniowy?

jak zostać agentem ubezpieczeniowym
jak zostać agentem ubezpieczeniowym

Cyklicznie z agentami i brokerami ubezpieczeniowymi mają styczność m.in. właściciele pojazdów mechanicznych. To właśnie agenci i brokerzy zajmują się sprzedażą polis OC, AC czy na życie. Czym różnią się te dwa zawody?

Agent i broker ubezpieczeniowy – jako zawody – mają wiele cech wspólnych. Praca pierwszych i drugich sprowadza się do sprzedaży produktów ubezpieczeniowych dostępnych w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Różnica jednak jest spora, bo agent ubezpieczeniowy zawsze działa na rzecz tego towarzystwa, z którym podpisał umowę agencyjną (o tej przeczytasz tutaj). Broker ma zaś w swojej ofercie produkty więcej niż jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki czemu może zaoferować swojemu klientowi najlepszą dla niego ofertę.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Jeżeli myślisz o pracy w ubezpieczeniach, to na początek powinieneś pomyśleć o zatrudnieniu w charakterze agenta ubezpieczeniowego. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz doświadczenie, lecz także dokładnie zapoznasz się z produktami dostępny w ofercie konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Te najczęściej organizują gruntowne szkolenia dla przyszłych agentów i przez cały okres zatrudnienia oferują kompleksowe wsparcie.

By móc rozpocząć pracę w charakterze agenta ubezpieczeniowego zainteresowana osoba musi otrzymać specjalne zezwolenie. O takie występuje – w imieniu przyszłego agenta – towarzystwo ubezpieczeniowe. Ono też prowadzi wewnętrzną listę swoich przedstawicieli.

Gdy chcesz oferować wiele produktów

Broker ubezpieczeniowy z racji tego, że współpracuje z licznymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, ma w swojej ofercie wiele produktów. By jednak móc działać na swój rachunek, musi liczyć się z koniecznością zdania egzaminu (szczegóły: http://www.knf.gov.pl). Dopiero uzyskanie specjalnego zezwolenia i wpisanie brokera na ogólnopolską listę brokerów upoważnia go do oferowania swoich usług klientom indywidualnym i korporacyjnych.

Z punktu widzenia klienta niezdecydowanego lub takiego, który nie jest na bieżąco z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych, skorzystanie z oferty brokera ubezpieczeniowego może być korzystniejszym rozwiązaniem. Z brokerem – w odróżnieniu od agentów ubezpieczeniowych – można też negocjować warunki umowy, bo to on jest odpowiedzialny za oszacowanie ryzyka.

Gdzie szukać pracy?

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, to powinieneś wiedzieć, że pracy powinieneś szukać w kilku miejscach. W pierwszej kolejności odwiedź strony internetowe towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie Polski. Większość z ubezpieczycieli publikuje na swojej witrynie informacje o wolnych etatach czy możliwości współpracy – szukaj zakładek „praca” lub „kariera”.

Inną możliwością znalezienia zatrudnienia jest regularne przeglądanie ogłoszeń o pracę. Na bieżąco powinieneś zapoznawać się m.in. z treścią portali publikujących ogłoszenia o pracę. Możesz też zajrzeć do prasy branżowej – również tam często pojawiają się oferty pracy. Jeszcze inną drogą jest wysłanie swojej aplikacji na adres towarzystwa, z którym chcesz współpracować. Ciekawe CV i list motywacyjny mogą otworzyć ci drzwi do spektakularnej kariery w ubezpieczeniach.