Jak znaleźć pracę jako nauczyciel języka angielskiego?

Poszukiwanie pracy jako nauczyciel może czasami długo trwać, a sama rekrutacja to skomplikowany proces. Jest tak, ponieważ wiele osób pragnie pracować na takim stanowisku, a liczba etatów, zamiast się zwiększać – maleje. W końcu jesteśmy krajem, który ma coraz większe problemy z demografią – coraz mniej młodzieży uczęszcza zatem do szkół. Jakie możliwości ma osoba, która chciałaby uczyć jako nauczyciel języka angielskiego?

Praca jako nauczyciel języka angielskiego w szkole publicznej

Szukanie pracy w szkole publicznej nie jest łatwe z tego względu, że – jak wspomniano wcześniej – uczniów jest coraz mniej. To wcale nie znaczy jednak, że znalezienie pracy na pełen etat jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie, jeśli masz już duże doświadczenie w nauczaniu, są większe szanse na to, że szybciej znajdziesz pracę w szkole publicznej.

Niestety, placówki publiczne wymagają ukończenia studiów wyższych. Nie możesz uczyć np. w szkole licealnej, jeśli nie masz tytułu magistra. To wcale nie znaczy, że nie masz szans na zdobywanie doświadczenia w inny sposób. Świetnym rozwiązaniem jest udzielanie korepetycji. Niektóre osoby cenią sobie taką ścieżkę. Uczęszczają na studia i w tym samym czasie uczą swoich uczniów prywatnie. Dzięki temu mogą po studiach szukać pracy w szkole publicznej. Nie jest to jednak jedyna ścieżka rozwoju!

Praca jako nauczyciel języka angielskiego w szkole prywatnej

To rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, do prywatnej szkoły językowej można aplikować jeszcze w trakcie studiów. Żeby jednak móc to zrobić, trzeba perfekcyjnie znać język angielski i mieć dużą pasję do nauczania. Firmy, które zatrudniają nowych lektorów, to na przykład Early Stage. Aby znaleźć pełną ofertę, sprawdź zakładkę “praca u nas”. Znajdziesz tam ogłoszenia ze szkół z różnych miast. Warto więc zobaczyć, czy w Twojej okolicy jest poszukiwany lektor języka angielskiego. Rekrutacja w tych i podobnych szkołach językowych polega zazwyczaj na wysłaniu CV oraz odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Robi się to w celu sprawdzenia poziomu językowego. Jest również spora szansa, że rekruter zapyta Cię o Twoje pomysły na przeprowadzenie lekcji języka angielskiego.

Warto w swoim CV zamieścić certyfikat potwierdzający opanowanie języka na danym poziomie. Ukończenie dodatkowych kursów metodycznych również jest dużą zaletą, o której należy wspomnieć. Więcej o procesie rekrutacyjnym dowiesz się tutaj: https://universe.earlystage.pl/praca/praca-proces-rekrutacji.

Praca jako nauczyciel języka angielskiego – własna działalność

Inną ścieżką rozwoju jest również praca jako nauczyciel języka angielskiego we własnej szkole językowej. To wymaga jednak sporo doświadczenia, które możesz zdobyć, pracując jako lektor. Early Stage daje Ci elastyczność w zakresie form zatrudnienia. Możesz na początku pracować jako lektor na pół etatu lub na cały etat. Gdy poczujesz się pewniej w nauczaniu, możesz aplikować na wyższe stanowiska, np. pomoc dyrektora. Jeśli chciałbyś zarządzać szkołą samodzielnie, możesz również rozważyć założenie własnej działalności. Jest to opcja, która wymaga wielu umiejętności, takich jak m.in.: doskonała organizacja lub zarządzanie zespołem.

Możesz też zacząć współpracę b2b jako lektor freelancer. Możliwości jest wiele, a to, co wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Ogranicza Cię niemal wyłącznie Twoja wyobraźnia oraz czas i wysiłek, jaki poświęcisz w rozwijanie swojego biznesu.

Jest wiele możliwości rozwoju jako nauczyciel języka angielskiego. Umiesz potwierdzić swoje umiejętności językowe? Masz entuzjazm i chcesz stale rozwijać swoje umiejętności lektorskie? Jeśli tak, znalezienie pracy będzie kwestią czasu.