Jak zlokalizować wyciek w domu?

lokalizacja wycieków łódź

Wilgoć w murach to zmora lokatorów starego budownictwa. Problemem są nie tylko źle zabezpieczone mury, ale też starzejące się instalacje, które po prostu z czasem zaczynają cieknąć. Alarmujące sygnały to m.in. specyficzny zapach i widoczna plama na ścianie przy podłodze. Jak zlokalizować wyciek?

Zleć lokalizację wycieku profesjonalistom

Choć cieknąca woda może Ci się wydawać bardzo namacalnym problemem, to pamiętaj, że rury najczęściej biegną pod kątem i woda wcale nie musi zbierać się w okolicy samego przecieku, choć oczywiście ewidentny ślad wilgoci na ścianie, czy podłodze świadczy o tym, że danym miejscem też trzeba będzie się zająć. Jeżeli jesteś pewny, że któraś z rur cieknie, to od razu dzwoń po pomoc, którą znajdziesz choćby wpisując w wyszukiwarce hasło i miasto, w którym mieszasz, np. lokalizacja wycieków Łódź. Nie warto z tym zwlekać, bo każdy dzień zwłoki to kolejna porcja wody w twoich murach, a więc i nasilenie problemu. Profesjonaliści przyjadą z odpowiednim sprzętem i celnie zlokalizują źródło wycieku, a ty być może unikniesz kucia ścian w niewłaściwym miejscu.

Metody lokalizowania wycieku

  • Wilgotnościomierz to najprostsze, ale też najmniej precyzyjne wyjście. Ten sprzęt pokarze Ci tylko miejsce o największym zawilgoceniu, a jak już wspomnieliśmy miejsce zbierania się wody, nie musi być tożsame z nieszczelną okolicą.
  • Termowizja to metod idealnie nadająca się do lokalizacji wycieków z instalacji grzewczych i ciepłej wody. Jest to rozwiązanie tanie, szybkie i nieinwazyjne, ale niestety bywa niejednoznaczne przy nierównomiernie odizolowanych rurach.
  • Elektroakustyka to metoda, w której komputer wyłapuje dźwięk charakterystyczny dla cieknącej wody. Pracownik przemieszcza się wzdłuż rury, a im bliżej jej wycieku, tym mocniej wyczuwalny jest sygnał. Sposób ten nie sprawdza się w przypadku niewielkich nieszczelności i tych położonych głęboko w murze.
  • Gaz znacznikowy jest jedną z dokładniejszych metod, ale niestety też sporo kosztuje. Do rury wpuszczany jest gaz, który przedostanie się przez najmniejszą dziurę, a specjalny detektor go wykryje, kiedy się ulotni.
  • Metoda korelacji szumu jest najdokładniejszym z możliwych sposobów, ale niestety poza kosztami musimy liczyć się też z ingerencją w mur, a do tego musimy znać konkretne parametry rury. Z pomocą tej metody da się zbadać nawet długi odcinek instalacji, ponieważ dwa mikrofony, dadzą informację w jakiej odległości od każdego z nich znajduje się przeciek.