Jak zarządzać finansami domowymi?

Pieniędzy nigdy dość. Często mamy ochotę zaszaleć i wydać więcej niż planowaliśmy. Nierzadko decydujemy się na konsumpcję zdecydowanie przewyższającą nasze możliwości finansowe. Efekty takich działań bywają opłakane. Nierzadko bywa, że złe zarządzanie pieniędzmi przypierają nas do ściany i nasze marzenia znikają tak szybko jak przyszły. W tym artykule postaramy się pomoc Wam i przedstawić kilka porad z zakresu zarządzania finansami domowymi.

Pierwszym naszym błędem dotyczącym oszczędzania jest wydawanie pieniędzy bez zastanowienia czyli rozrzutność. Wśród nas są ludzie, którzy uwielbiają kupować i tracą dla tej czynności głowę. Kupują różne rzeczy nieprzydatne kuszące zgubnie swoją niską ceną. Jeżeli jesteś taką osobą to z pewnością pomoże Ci skrupulatne zapisywanie listy zakupów przed wyjściem do sklepu. Notuj przedmioty oraz obok szacunkowa cenę. Gdy będzie kusiło przypomnij sobie, że aż 80 procent nieplanowanych zakupów jest przyczyną ograniczenia budżetu rodzinnego.

Inną radą jest konsekwentne zbieranie paragonów i stała, bieżąca kontrola naszych wydatków. To szczególnie pomocne jeżeli na starcie dysponujesz ograniczonym budżetem. Możesz w ten sposób kontrolować wydatki z podziałem na krótsze okresy, np. tygodnie. Planując w ten sposób wydatki warto jest nie rozdysponowywać całych środków. To zwiększa szanse na wygenerowanie oszczędności.

Następna rada to zabawa w domowego księgowego. Notuj każdy wydatek i każdy przychód., tak samo jak księgowy. Szukaj przy tym okazji do dodatkowego zarobkowania. Każda praca i każdy grosz to dodatkowa szansa na wygospodarowanie oszczędności.

Jeżeli szukasz sposobu na skuteczne zarządzanie domowym budżetem, pamiętaj o konsekwencji. To podstawowy warunek sukcesu niezależnie od metody, którą wybierzesz. Co warto podkreślić nowoczesne technologie zdecydowanie nam przy tym pomagają. Bez problemu znajdziesz programy lub aplikacje do księgowości domowej. Pomocą swoim klientom służą również banki, które pozwalają często generować raporty z podziałem na sposoby wydatkowania Twoich pieniędzy. Sumarycznie jest zatem wiele możliwości by pomóc sobie w skutecznym oszczędzaniu.

Photo credit: Images_of_Money via Foter.com / CC BY