
Projektując, a następnie urządzając dom rzeczą, na której w większości zależy nam najbardziej jest jego funkcjonalność. W przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich funkcjonalność ta ma szczególne znaczenie i stanowi zdecydowany priorytet. Jak urządzić dom bez barier, w którym osoba niepełnosprawna ruchowo będzie mogła swobodnie się poruszać?
Przestronne mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim
Należy pamiętać, że aby zapewnić osobie niepełnosprawnej ruchowo swobodę poruszania się po mieszkaniu powinno ono zostać odpowiednio zaprojektowane oraz urządzone. Kwestie estetyczne są oczywiście bardzo ważne, jednakże w tym przypadku schodzą troszkę na drugi plan.
Podjazd do mieszkania
Zaczynając od podstaw, problemem zasadniczym jest wejście do domu lub mieszkania. Większość mieszkań niestety nie zawsze jest dostosowana do osób na wózkach, ponieważ wiążę się to z większymi kosztami. Wejście powinno zostać wyposażone w odpowiedni podjazd dla wózków, którego kąt nachylenia nie powinien przekraczać 8 stopni, natomiast gdy podjazd jest dłuży niż 9 m, granice kąta nachylenia to 5-6 stopni. Dłuższe zjazdy wymagają załamania z tak zwanym spoczynkiem, czyli czymś na wzór podestu lub półpiętra. Szerokość takiego zjazdu to min. 120 cm. Oczywiście przy zjazdach powinny zostać zamontowane poręcze przystosowane do ogólnych wysokości wózków. Obecnie dużym udogodnieniem samym w sobie jest wózek inwalidzki elektryczny, czyli model który zaczyna wypierać standardowe wózki inwalidzkie poruszane siłą własnych rąk. Wózek inwalidzki elektryczny umożliwia sprawniejsze poruszanie się właśnie po tego typu podjazdach.
Wnętrze mieszkania. Informacje praktyczne
Wiedząc już, jak powinien wyglądać prawidłowy podjazd pora na wnętrze mieszkania. Należy pamiętać o szerokich wolnych przejściach, na co najmniej 120 cm. Z kwestii praktycznych pozostaje także odpowiednie umiejscowienie klamek i gniazdek. Ich optymalna wysokość to od 80 do 100 cm. Jeśli natomiast chcemy, aby w naszym mieszkaniu był wizjer powinien on znajdować się na około 110 lub 130 cm. Bardzo ważne jest również, aby zrezygnować z progów w mieszkaniu, które jak wiadomo znacznie utrudniają ruch oraz zapewnić swobodny dostęp do okien. Warto także zamiast klasycznych drzwi, zdecydować się na drzwi przesuwane, przez które wózek inwalidzki elektryczny przejdzie bez najmniejszego problemu.
Projektowanie łazienki, kuchni oraz sypialni
Pomieszczeniem, które powinno zostać zaprojektowane ze szczególną uwagą jest łazienka, ponieważ ważne jest, aby osoba niepełnosprawna mogła korzystać z niej bez pomocy innych. Toaleta oraz umywalka powinny zostać zamontowane na wysokości wózka, a zamiast wanny w łazience powinien znaleźć się szeroki prysznic z uchwytami oraz krzesełkiem.
Podobnie w kuchni, wszelkie szafki oraz blaty powinny zostać ulokowane na wysokości umożliwiającej swobodny dostęp z wózka. Zalecane jest także, aby drzwi szafek otwierały się szerzej – od 110 do 18 stopni.
Niewielkie wymagania istnieją natomiast co do sypialni oraz salonu. Ważne, aby były one przestronne i pozbawione wystających oraz wadzących mebli.