Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu?

jak-zapewnic-zdrowy-mikroklimat-w-pomieszczeniu

Wyróżniamy kilka czynników, które wpływają na panujący w pomieszczeniach mikroklimat. Oddziałują one zarówno na nasz ogólny stan zdrowia, jak i samopoczucie, dlatego powinniśmy monitorować poszczególne parametry powietrza i regulować je, jeżeli odbiegają od korzystnych dla nas norm. Co wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy? Jak poprawić mikroklimat w pomieszczeniach? Wyjaśniamy.

Co decyduje o mikroklimacie pomieszczeń?

Na mikroklimat pomieszczeń wpływają różne parametry fizykochemiczne, czyli m.in. temperatura powietrza, wilgotność względna i stopień zanieczyszczenia powietrza. Często zastanawiamy się, dlaczego przebywając w przestrzeni domu lub mieszkania, odczuwamy gorsze samopoczucie. Może mieć ono związek z niekorzystnym mikroklimatem pomieszczeń, który wywiera znaczny wpływ na nasz organizm. Warto wiedzieć, że niektóre z czynników wpływających na mikroklimat pomieszczeń to czynniki wewnętrzne, czyli zależne od naszych indywidualnych uwarunkowań oraz stanu zdrowia. Możemy w różny sposób reagować np. na temperaturę otoczenia oraz wilgotność powietrza. Istnieją także czynniki zewnętrzne, które decydują o panującym w pomieszczeniach mikroklimacie. To wspomniana wcześniej wilgotność względna, temperatura powietrza, temperatura powierzchni, prędkość przepływu powietrza, a także jakość powietrza i stopień jego jonizacji.

Szczególnie ważnym dla naszego zdrowia parametrem jest poziom zanieczyszczenia powietrza, w którym mogą być obecne nie tylko alergeny np. drobinki kurzu i pyłki roślin, ale także szkodliwe drobnoustroje. Chcąc oddychać zdrowym i rześkim powietrzem o odpowiedniej wilgotności, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić działanie systemu wentylacji, który umożliwia stałą wymianę zużytego powietrza, zapobiegając m.in. nadmiernemu wzrostowi wilgotności względnej. W wielu domach i mieszkaniach wentylacja grawitacyjna nie działa w prawidłowy sposób, co skutkuje m.in. rozwojem bardzo szkodliwych dla zdrowia grzybów pleśniowych. Możemy uniknąć tego problemu, decydując się na montaż efektywnie działającej wentylacji mechanicznej. Montażem instalacji wentylacyjnych zajmuje się firma RKinstal, której możemy powierzyć wykonanie także m.in. instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej i instalacji elektrycznej.

Skuteczne sposoby na poprawę mikroklimatu pomieszczeń

Mikroklimat w pomieszczeniach możemy poprawić na kilka sposobów. Wymagają one nakładów pracy i pieniędzy, jednak taka inwestycja szybko się zwraca, dodatkowo procentując poprawą naszego stanu zdrowia. Oprócz zadbania o stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach powinniśmy także pamiętać o jego oczyszczaniu ze szkodliwych cząstek stałych i związków chemicznych oraz regulowaniu poziomu wilgotności względnej. W celu poprawy jakości powietrza możemy korzystać z mobilnych oczyszczaczy, nawilżaczy i osuszaczy powietrza, jednak to nie jedyna opcja, jaką mamy do wyboru. O jakość powietrza pozwala także zadbać wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która dodatkowo pomaga uniknąć kosztownych strat energii oraz instalacja klimatyzacyjna, która nie tylko oczyszcza wtłaczane do pomieszczeń powietrze z alergenów i innych zanieczyszczeń, ale także reguluje jego temperaturę i usuwa nadmiar wilgoci.

Co więcej, możemy zdecydować się na montaż zdrowego, ekologicznego systemu grzewczego, który pozwoli cieszyć się komfortem termicznym w sezonie grzewczym, ograniczając koszty związane z ogrzewaniem. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych urządzeń, które pomagają zapewnić zdrowy mikroklimat, warto zdecydować się na korzystanie z inteligentnych systemów automatyki domowej, które pozwalają nie tylko sprawnie, ale także intuicyjnie zarządzać domem.