Jak zapewnić pracownikom rozwój?

Zapewnienie możliwości rozwoju pracownikom pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Dzięki niemu podwładni stają się bardziej efektywni, zaangażowani i lojalni, co przekłada się na wyniki ich pracy, a tym samym na generowanie coraz większych zysków przez firmę.

Rozwój zainteresowań nie tylko w miejscu pracy

Mówiąc o rozwoju pracowników, większość osób ma na myśli zapewnienie im odpowiednich narzędzi, umożliwiających zdobywanie nowych kompetencji związanych z życiem zawodowym. Choć jest to podstawowe działanie, nie należy zapominać, że równie ważny jest rozwój ogólny dotyczący sfery prywatnej. Jeżeli pracownicy mają czas i możliwości na zajmowanie się swoimi pasjami i zainteresowaniami, ma to przełożenie również na ich zaangażowanie w pracę. Rolą pracodawców powinno być więc zadbanie o wypracowanie równowagi między obiema dziedzinami życia.

Łatwym sposobem na zapewnienie podwładnym rozwoju poza godzinami pracy jest zaproponowanie im korzystnych benefitów pozapłacowych takich jak, np. karty na sport i kulturę. Tego typu świadczenia oferuje, np. firma Edenred. Są one niezwykle uniwersalne, ponieważ każdy pracownik może wykorzystać wybrany bonus do pensji zgodnie z własnymi preferencjami, co pozytywnie wpływa na poziom jego satysfakcji i zadowolenia.

Dostęp do szkoleń, kursów i konferencji

Jeśli chodzi o środowisko zawodowe, podstawą rozwoju pracowników jest zapewnienie im dostępu do bezpłatnych szkoleń, których celem jest podniesienie ich kompetencji oraz zwiększenie ich samodzielności. Mogą to być zarówno kursy wewnętrzne, organizowane przez firmę, w której pracuje dana osoba, jak i zewnętrzne, proponowane przez podmioty specjalizujące się w prowadzeniu szkoleń z różnych dziedzin. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby tematyka kursów odpowiadała stanowisku i zawodowym zainteresowaniom konkretnego pracownika. Zanim wyśle się podwładnego na szkolenie, najpierw trzeba więc ocenić jego indywidualne predyspozycje.

Ciekawą metodą na rozwój jest też zachęcanie podwładnych do uczestnictwa w branżowych konferencjach i eventach. Podczas takich wydarzeń, mają szansę nie tylko zdobywać nowe umiejętności, ale również poznawać osoby z tego samego kręgu zawodowego. Taka sytuacja może pozytywnie wpływać na ich podejście do wykonywanej pracy.

Możliwość uczestnictwa w projektach i jasna ścieżka awansu

Poza kursami i szkoleniami, największy rozwój możliwy jest wewnątrz samej firmy podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto więc zapraszać utalentowanych pracowników o dużym potencjale do pracy przy angażujących, a przy tym satysfakcjonujących projektach związanych ze wdrażaniem innowacji. Dzięki temu nie tylko poczują, że pracodawca im ufa i docenia ich trud, ale zdobędą również wiele przydatnych doświadczeń i umiejętności.

Chcąc zapewnić pracownikom możliwość rozwoju, trzeba też zaprezentować im jasną ścieżkę kariery. Znając klarowne zasady związane z awansami, podwładni będą mieli świadomość, że mogą budować swoją przyszłość w danej firmie. Dzięki temu zaczną bardziej angażować się w swoje obowiązki, przez co przedsiębiorstwo zyska lojalną i odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.