
Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce. Czasy na tyle się zmieniły, że w naszej diecie coraz więcej miejsca zajmują tłuste szynki, boczek, pieczona kiełbasa, smalec, wędliny, słonina, masło, śmietana, tłuste mleko, przetwory mleczne, podroby, żółtka, sery żółte. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi co wpada nam w ręce, zjadamy to bez większych skrupułów, głównie dlatego, że nie mamy czasu i świadomości jak ważne jest to co zjadamy każdego dnia.
Głównie chodzi o to, żeby utrzymywać odpowiednie proporcję pomiędzy cholesterolem LDL, a cholesterolem HDL. Skoro tu jesteś to pewnie już wiesz, że poziom LDL we krwi powoduje największe szkody w organizmie, a więc musimy zadbać o to, żeby ten poziom był w odpowiedniej normie i nie był za wysoki.
A za co odpowiedzialny jest HDL? Jego funkcja jest znacznie większa, ponieważ ma on zdolność do obniżania złego cholesterolu, dlatego im jest go więcej w organizmie człowieka tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dotknie nas problem miażdżycy i choroby serca. Oprócz tego jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, wchodzi w skład błon komórkowych. Nie można też nie wspomnieć o tym, że HDL bierze udział w tworzeniu hormonów sterydowych i witaminy D.
Gdy już wiesz za co odpowiedzialne są dwie frakcje lipidowe w naszym organizmie to powinieneś dowiedzieć się również jak naturalnie i bezpiecznie je zmniejszyć.
Zmiana diety to podstawa.
Wyeliminuj z diety niezdrowe tłuszcze zwierzęce, a wprowadź tłuszcze pochodzenia roślinnego. Nie wystarczy jeśli zamienisz margarynę i włączysz do diety oliwę z oliwek. Zmiana musi być nieco bardziej odważna i konsekwentna. Jedną ze zmian niech będzie zaprzestanie jedzenia smażonego na głębokim tłuszczu. Staraj się unikać w diecie margaryny, Fast foodów, produktów mlecznych, zamiast tego wprowadź do diety orzechy, wcześniej wspomnianą oliwę z oliwek, ryby różnego rodzaju, które zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, które korzystnie podnoszą poziom dobrego cholesterolu, a obniżają LDL. Pamiętaj też o czosnku, który ma wszechstronne działanie na organizm, ale co najważniejsze zapobiega on tworzeniu się blaszki miażdżycowej, a dodatkowo obniża poziom trójglicerydów.
Jak żyć, aby nie umartwiać się o własne zdrowie?
Nie można też zapomnieć o naczyniach krwionośnych. Musisz zadbać o ich właściwą kondycję, ponieważ cholesterol odkłada się na tętnicach w miejscach, gdzie naczynia zostały uszkodzone. W jaki sposób możesz zadbać o naczynia krwionośne i nie martwić się, że cholesterol będzie osiadał się na tętnicach, aby chronić nas przed wewnętrznym krwotokiem? Jeśli do tej pory naturalna witamina C nie była przez Ciebie doceniana to musisz się z nią przeprosić, ponieważ to dzięki niej możesz skutecznie wzmocnić układ krwionośny.
Jak zbić cholesterol przy odrobinie ruchu fizycznego?
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Przynajmniej taka powszechna opinia krąży wszędzie. Dieta przeciwmiażdżycowa jest bardzo istotna, ale nie można zapomnieć również o bardzo ważnym aspekcie całej układanki, która składa się na zredukowanie poziomu LDL i HDL i zadbanie o układ krwionośny.
Ruch ma znaczący wpływ na obniżanie cholesterolu, mówią o tym liczne badania przeprowadzone wśród osób z podwyższonym stężeniem lipoprotein. Z badania wynika, że wśród tej grupy przy min. 30 min aktywności fizycznej dziennie miało to wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie. Postaraj się więc chodzić na długie spacery, zamiast jeździć wszędzie samochodem zamień go na rower. To pomoże Ci zredukować stężenie cholesterolu, ale również poprawi samopoczucie i wprawi Cię w dobry nastrój.
Stres i liczne używki.
Chyba dla nikogo nie będzie niespodzianką fakt, że na rozwój miażdżycy i choroby serca ma duży wpływ palenie papierosów. To jedna z używek, która jest najbardziej niebezpieczna dla naszego serca. Jeśli dołączymy do tego duże ilości kofeiny każdego dnia, to mamy już prawdziwą mieszankę wybuchową. Warto też wspomnieć o nadmiernym spożywaniu alkoholu. To 3 główne czynniki, które należy albo ograniczyć, albo całkowicie wyeliminować z naszego życia.
Naukowcy twierdzą również, że stres ma wpływ na podwyższenie poziomu cholesterolu w organizmie. Tytoń obniża w organizmie poziom lipoprotein HDL, w ten sposób wspomaga on osiadanie się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.
Poznając wszystkie metody już wiesz jak bez medycznych preparatów uniknąć miażdżycy. Stosowanie leków farmaceutycznych na zbicie cholesterolu nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ leki nie pozwolą nam pozbyć się problemu. Warto podejść do problemu od strony profilaktycznej działając na przyczynę, a nie jedynie na objawy.