Jak wytwarzane jest szkło artystyczne?

fusing szkło artystyczne

Fusing – Technologia ta na świecie używana była już od dawnych czasów. Znali ją już ludzie za czasów starożytnego Egiptu. Do dziś jest ona jedyną w swoim rodzaju formą sztuki z wykorzystaniem szkła. Dawno temu stapiano wielkie specjalne spreparowane tafle ze szkła oraz ubogacano je przeróżnymi suplementami w postaci np. proszków. Po dziś dzień ta technika nie uległa wielkiej zmianie. Jednak obecnie do wykorzystania mamy już skomplikowane techniki: komputerowe sterowanie oraz piece ułatwiające łączenie szkła.

Fusing, w przetłumaczeniu na język Polski znaczy – „łączyć”. Nazwa dość odpowiednio pokazuje na czynność, jakiej poddajemy szkło. W procesie produkcji potrzeba będzie nam zagrzanego do bardzo wysokiej temperatury pieca, który osiąga temperaturę rzędu ok. 750 – 850 stopni Celsiusza. W takiej temperaturze szkło pomału zacznie się topić. Potrzeba nam chociaż dwóch różnych płyt szkła w różnych kolorach, aby uzyskać efekt przejścia. Kiedy szkło rozpocznie się topić, wsypuje się dodatki w proszku, które prócz tego zabarwią szkło na żądany przez nas kolor i wzbogacą szkło o cenne składniki chemiczne, dzięki którym obróbka szkła będzie prostsza, a szkło będzie znacznie odporniejsze na warunki zewnętrzne.

Zanim przystąpi się do topienia szkła, należy dokładnie dobrać typy łączonego szkła oraz dodatki (tlenki metali, farby do szkła, minerały i szkliwa). Źle dobrane mogą być łamliwe, lub po prostu nie będą wyglądać tak, jak wymagał tego w zamówieniu klient. Niektórzy szklarze wolą korzystać wyłącznie ze szkła pochodzącego od tego samego producenta. Istnieje bowiem ryzyko, że łączenie szkła od różnych hurtowni szkła może się nie udać.

Po skończonej pracy wykonane szkło ozdobne należy położyć w czyste, sterylne i bezpieczne miejsce, tak aby warunki atmosferyczne nie działały niszcząco na materiał, który jeszcze nie jest przygotowany. Na następny dzień przygotowane szkło artystyczne jest już do odebrania w zakładzie szklarskim. Koszt wykonania tej usługi jest bardzo zróżnicowany i nie łatwy do wstępnego określenia. To z tego powodu, że jest nieskończona ilość możliwych kombinacji rodzajów szkła, kolorów, odcieni, kształtów itp.

Przykładem zastosowania stapiania szkła są przykładowo drzwi ze szkła, ścianki ze szkła, daszki ze szkła, wazony, świeczniki, talerze, lustra, balustrady i schody ze szkła a oprócz tego części do mebli i inne elementy aranżacji wnętrz. Jak można zauważyć, ilość możliwych rzeczy do zrobienia z wykorzystaniem szkła łączonego jest niemal nieograniczona. Jedynym co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.